2016-04-26 13:23

2016-04-26 13:23

Norrmän campar gärna i Värmland sommartid

STATISTIK: Fler gäster sommaren 2015

Campingturisterna gillar Värmland. Förra sommaren ökade antalet gästnätter med 1,36 procent till totalt 791 528. Med det är Värmland det sjätte mest populära campinglänet i Sverige.

Västra Götaland har flest campinggäster följt av Halland, Kalmar, Skåne och Dalarna.

Närheten till Norge är en fördel för Värmland eftersom norrmännen gillar att campa. Av de norska gäster som besöker Sverige under sommaren bor 7 av 10 på camping, visar ny statistik från SCB/Tillväxtverket.

– Campingnäringen är central för landets sommarturism både för svenska och internationella gäster samtidigt som nästan inga nya campingplatser byggs i Sverige. Det är ett hårt tryck på våra medlemmars anläggningar och den befintliga kapaciteten behöver utökas för att kunna ta emot fler gäster. Det är dags för politikerna runt om i landet att börja se det värde som campingnäringen tillför kommunerna, säger Lars Isacson vd för SCR Svensk Camping.

Västra Götaland har flest campinggäster följt av Halland, Kalmar, Skåne och Dalarna.

Närheten till Norge är en fördel för Värmland eftersom norrmännen gillar att campa. Av de norska gäster som besöker Sverige under sommaren bor 7 av 10 på camping, visar ny statistik från SCB/Tillväxtverket.

– Campingnäringen är central för landets sommarturism både för svenska och internationella gäster samtidigt som nästan inga nya campingplatser byggs i Sverige. Det är ett hårt tryck på våra medlemmars anläggningar och den befintliga kapaciteten behöver utökas för att kunna ta emot fler gäster. Det är dags för politikerna runt om i landet att börja se det värde som campingnäringen tillför kommunerna, säger Lars Isacson vd för SCR Svensk Camping.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.