2016-04-07 11:34

2016-04-07 11:34

Unionen utökar varslet i Värmland

VÄRMLAND

Onsdagens varsel om storstrejk inom Unionen utökas ny ytterligare genom att fackförbundet nu varslar om strejk även inom området Utveckling och Service och berör Svensk Bilprovning, Opus Bilprovning samt Besikta Bilprovning.

Alla har Almega som arbetsgivarorganisation och varslet handlar återigen om rätten till flexpension på samtliga av Unionens områden i det privata näringslivet.

– Att 28 av 36 arbetsgivarorganisationer inom Svenskt Näringsliv redan har tecknat avtal om flexpension säger ju något om hur ensamma Almega är i sin motsträvighet mot flexpension. Det blir oansvarigt och märkligt. Almega vill ha så billiga avtal för arbetsgivaren som möjligt med så lite innehåll som möjligt. Men våra medlemmar är inte intresserade av att vara billig arbetskraft, säger Magnus Hildebrand, regionchef på Unionen Värmland, i ett pressmeddelande.

Ovanstående företag har verksamhet i Karlstad, Arvika, Filipstad, Hagfors, Kristinehamn, Sunne, Säffle, Åmål och Årjäng

Alla har Almega som arbetsgivarorganisation och varslet handlar återigen om rätten till flexpension på samtliga av Unionens områden i det privata näringslivet.

– Att 28 av 36 arbetsgivarorganisationer inom Svenskt Näringsliv redan har tecknat avtal om flexpension säger ju något om hur ensamma Almega är i sin motsträvighet mot flexpension. Det blir oansvarigt och märkligt. Almega vill ha så billiga avtal för arbetsgivaren som möjligt med så lite innehåll som möjligt. Men våra medlemmar är inte intresserade av att vara billig arbetskraft, säger Magnus Hildebrand, regionchef på Unionen Värmland, i ett pressmeddelande.

Ovanstående företag har verksamhet i Karlstad, Arvika, Filipstad, Hagfors, Kristinehamn, Sunne, Säffle, Åmål och Årjäng

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.