2015-12-16 19:17

2015-12-16 19:17

Pengar till församlingars flyktingarbete

VÄRMLAND

Tre församlingar i Karlstads stift får dela på 380 000 kronor från kyrkostyrelsen i Uppsala.

Pengarna ska gå till arbetet med asylsökande och flyktingar, då det efter stort engagemang i frågan är hårt tryck på ordinarie personal och budget.

Församlingen i Karlskoga får 200 000 kronor. Under tre år har man haft en omfattande verksamhet till nysvenskar med språkcaféer, samtalsstöd och psykologstöd. Detta har skett i Söderkyrkan och församlingen vill nu starta liknande verksamhet på fler håll i församlingen. Det finns också planer på öppen förskoleverksamhet och då behöver man anställa fler personer med speciella språkkunskaper.

150 000 kronor tilldelas församlingen i Årjäng, där man i dagsläget har en kvinna från Syrien anställd på deltid för att utveckla församlingens flyktingarbete. Nu vill församlingen även anställa en man med flyktingbakgrund för att bredda kontaktytorna mot flyktingarna.

Steneby får 30 000 kronor. Där vill kyrkan tillsammans med kommunens folkhälsovård skapa ett dygnsläger för ensamstående mammor med barn nästa sommar. I nuläget finns ingen verksamhet för denna grupp. Pengarna ska användas för att sätta igång verksamheten som sedan ska ingå i församlingens ordinarie verksamhet.

Pengarna ska gå till arbetet med asylsökande och flyktingar, då det efter stort engagemang i frågan är hårt tryck på ordinarie personal och budget.

Församlingen i Karlskoga får 200 000 kronor. Under tre år har man haft en omfattande verksamhet till nysvenskar med språkcaféer, samtalsstöd och psykologstöd. Detta har skett i Söderkyrkan och församlingen vill nu starta liknande verksamhet på fler håll i församlingen. Det finns också planer på öppen förskoleverksamhet och då behöver man anställa fler personer med speciella språkkunskaper.

150 000 kronor tilldelas församlingen i Årjäng, där man i dagsläget har en kvinna från Syrien anställd på deltid för att utveckla församlingens flyktingarbete. Nu vill församlingen även anställa en man med flyktingbakgrund för att bredda kontaktytorna mot flyktingarna.

Steneby får 30 000 kronor. Där vill kyrkan tillsammans med kommunens folkhälsovård skapa ett dygnsläger för ensamstående mammor med barn nästa sommar. I nuläget finns ingen verksamhet för denna grupp. Pengarna ska användas för att sätta igång verksamheten som sedan ska ingå i församlingens ordinarie verksamhet.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.