2015-10-06 08:18

2015-10-06 08:18

Nytt jobb för FBK:s förre presschef

VÄRMLAND

Färjestads förre pressinformatör Jörgen Kalitzki har nu fått ett nytt jobb. Kalitzki blir Värmlandstrafiks nye kommunikatör. Han börjar i januari och kommer att arbeta med företagets digitala kanaler och presskontakter.

- Det känns väldigt kul att få in Jörgen i vårt lag. Det är en otroligt erfaren och kompetent person och dessutom väldigt trevlig, säger marknadschefen David Widlund i ett pressmeddelande.

- Han kommer att bidra stort i arbetet med att föra Värmland framåt.

Jörgen Kalitzki är 59 år och bor i Karlstad. År 2001 anställde Färjestad BK honom som Elitseriens förste heltidsanställde presschef. Där arbetade han som kommunikationschef åren 2001 – 2015. Säsongen 2003-2004 utsågs han till årets presschef.

- Jag tror Värmlandstrafik har något riktigt spännande på gång och jag är stolt och väldigt motiverad över att få vara en del av den framtidresan. Värmlandstrafik har alltid haft en hög kvalitetsnivå på texter och kommunikation och jag är ödmjuk inför uppdraget att fortsätta förvalta och utveckla det arvet, säger Kalitzki.

Jörgen Kalitzki efterträder Sven-Ove Svensson som går i pension i januari.

- Det känns väldigt kul att få in Jörgen i vårt lag. Det är en otroligt erfaren och kompetent person och dessutom väldigt trevlig, säger marknadschefen David Widlund i ett pressmeddelande.

- Han kommer att bidra stort i arbetet med att föra Värmland framåt.

Jörgen Kalitzki är 59 år och bor i Karlstad. År 2001 anställde Färjestad BK honom som Elitseriens förste heltidsanställde presschef. Där arbetade han som kommunikationschef åren 2001 – 2015. Säsongen 2003-2004 utsågs han till årets presschef.

- Jag tror Värmlandstrafik har något riktigt spännande på gång och jag är stolt och väldigt motiverad över att få vara en del av den framtidresan. Värmlandstrafik har alltid haft en hög kvalitetsnivå på texter och kommunikation och jag är ödmjuk inför uppdraget att fortsätta förvalta och utveckla det arvet, säger Kalitzki.

Jörgen Kalitzki efterträder Sven-Ove Svensson som går i pension i januari.