2014-08-20 19:27

2015-01-05 17:12

Valmötet

VALMÖTET

Var? Karlstad karateförenings dojo på Våxnäs
Vad? Integrationsminister Erik Ullenhag (FP) på besök
Publik? Ett 20-tal av föreningens medlemmar i alla åldrar

Budskap? Erik Ullenhag ville veta mer om föreningens verksamhet. ”Jag försöker ofta träffa olika idrottsföreningar, de spelar en stor roll i integrationssynpunkt. Ensamkommande barn som kommer in i idrotten kommer snabbt in i samhället”.

Under mötet gav integrationsministern också medlemmarna i karateföreningen chansen att skicka med någonting till regeringen som de vill förändra i Sverige.

Respons? God. Lennart Larsson, tränare i karateföreningen, ville till exempel se en större satsning på små idrottsföreningar som har en viktig roll i samhället. ”Vi har haft Idrottslyftet som spelat en väldigt stor roll i integrationssynpunkt. Det måste vi göra lite smidigare så att det når små föreningar”, konstaterade Erik Ullenhag.

När hettade det till: När medlemmarna i karateföreningen visade upp sina färdigheter.

Budskap? Erik Ullenhag ville veta mer om föreningens verksamhet. ”Jag försöker ofta träffa olika idrottsföreningar, de spelar en stor roll i integrationssynpunkt. Ensamkommande barn som kommer in i idrotten kommer snabbt in i samhället”.

Under mötet gav integrationsministern också medlemmarna i karateföreningen chansen att skicka med någonting till regeringen som de vill förändra i Sverige.

Respons? God. Lennart Larsson, tränare i karateföreningen, ville till exempel se en större satsning på små idrottsföreningar som har en viktig roll i samhället. ”Vi har haft Idrottslyftet som spelat en väldigt stor roll i integrationssynpunkt. Det måste vi göra lite smidigare så att det når små föreningar”, konstaterade Erik Ullenhag.

När hettade det till: När medlemmarna i karateföreningen visade upp sina färdigheter.

  • Daniel Larsson

null
null
null