2015-05-17 14:11

2015-06-04 11:29

Detta får prinsen av Värmland

VÄRMLAND: Lysning för prinsparet

Ett åtagande att skydda ett naturreservat, linneprodukter samt ett konstverk.
Det var vad landshövding Kenneth Johansson överlämnade till Prins Carl Philip och Fröken Sofia Hellqvist under söndagens lysning.

Gåvorna från Värmland överlämnades under lysningsmottagningen på Kungliga slottet. Ur landshövdingens händer fick prinsparet bland annat ett åtagande att skydda naturen i det snart bildade naturreservatet Byamossarna i Arvika kommun.

– Denna gåva kändes som en självklarhet då Prinsparet har ett genuint intresse för miljö och natur. Vi är självklart mycket stolta över att Prinsparet åtar sig att bli högsta beskyddare av naturreservatet. Beskyddarskapet möjliggör att vi än mer kan lyfta vikten av skydd, skötsel och restaurering av natur, säger Kenneth Johansson i ett pressmeddelande.

Ett kungligt beskyddarskap förekommer inom olika ämnesområden, så som välgörande verksamheter miljö och kultur. När en kunglighet åtar sig ett beskyddarskap innebär det att den kungliga personen främjar föreningens, institutionens eller organisationens verksamhet.

Gåvan symboliserades av en kyanitskiva där reservatets namn ristats in. Kyanit är Värmlands landskapssten.

Ny prinsessa

Med stöd av näringslivet i Värmland överlämnades också ett konstverk av konstnären Karolina Nolin samt specialdesignade produkter från Klässbols Linneväveri.

Linneprodukterna ingår i linneväveris nya kollektion Ack Wermeland där designern Margot Barolo hämtat inspiration från den värmländska naturen, framför allt naturen i Byamossarna.

Vad gäller tavlan ville man hitta en konstnär med ett modernt formspråk som kan tilltala Prinsparet. Och valet föll då på nämnda Nolin. Hon har tagit fram ett konstverk som ska representera kärlek, med allt vad den innebär.

Efter lysningsgudtjänsten bekräftade hovet att Fröken Sofia Hellqvist efter bröllopet kommer att tilltalas prinsessan Sofia, hertiginna av Värmland.

Gåvorna från Värmland överlämnades under lysningsmottagningen på Kungliga slottet. Ur landshövdingens händer fick prinsparet bland annat ett åtagande att skydda naturen i det snart bildade naturreservatet Byamossarna i Arvika kommun.

– Denna gåva kändes som en självklarhet då Prinsparet har ett genuint intresse för miljö och natur. Vi är självklart mycket stolta över att Prinsparet åtar sig att bli högsta beskyddare av naturreservatet. Beskyddarskapet möjliggör att vi än mer kan lyfta vikten av skydd, skötsel och restaurering av natur, säger Kenneth Johansson i ett pressmeddelande.

Ett kungligt beskyddarskap förekommer inom olika ämnesområden, så som välgörande verksamheter miljö och kultur. När en kunglighet åtar sig ett beskyddarskap innebär det att den kungliga personen främjar föreningens, institutionens eller organisationens verksamhet.

Gåvan symboliserades av en kyanitskiva där reservatets namn ristats in. Kyanit är Värmlands landskapssten.

Ny prinsessa

Med stöd av näringslivet i Värmland överlämnades också ett konstverk av konstnären Karolina Nolin samt specialdesignade produkter från Klässbols Linneväveri.

Linneprodukterna ingår i linneväveris nya kollektion Ack Wermeland där designern Margot Barolo hämtat inspiration från den värmländska naturen, framför allt naturen i Byamossarna.

Vad gäller tavlan ville man hitta en konstnär med ett modernt formspråk som kan tilltala Prinsparet. Och valet föll då på nämnda Nolin. Hon har tagit fram ett konstverk som ska representera kärlek, med allt vad den innebär.

Efter lysningsgudtjänsten bekräftade hovet att Fröken Sofia Hellqvist efter bröllopet kommer att tilltalas prinsessan Sofia, hertiginna av Värmland.