2016-05-13 06:00

2016-05-13 06:00

"En fantastisk säsong"

BOWLING: Hårt kämpande BK Vattenlandet summerar 2015/2016

Omständigheterna var allt annat än gynnsamma, men trots det lyckades BK Vattenlandet spela sig hela vägen till en andraplats i serien. Nu hoppas man på att i höst kunna återvända till de gamla hemmabanorna på Kolsnäs.

BK Vattenlandet, som under säsongen har haft sin hemmaplan i Hagfors, tog sig ända till kvalspelet. Vilket förvånade killarna själva, som haft mycket begränsade möjligheter att träna sedan den egna lokalen försvann när Vattenlandet gick i konkurs.

Krigar vidare

Det var en jämn kamp i toppen, och kvalet mot BK Bågen F kunde egentligen ha gått hur som helst beroende på dagsform, enligt klubbens ordförande Lars Tomasson. Men då var det inte Vattenlandets dag.

– Första kvalomgången var en klar seger, men andra en lika klar förlust. Så till hösten krigar vi vidare i division 3, säger Lars Tomasson.

Bra prestationer

En andraplats i serien är dock gänget mer än nöjda med. Reservlaget kom också till andraplats i sin serie, medan pensionärslaget blev seriesegrare.

– Avsaknad av egen hemmabana har satt sina spår, men det har varit en fantastisk säsong under omständigheterna, säger Lars Tomasson.

Hoppfull framtid

Till hösten och nästa säsong hoppas spelarna naturligtvis på att återigen ha sin bas i Sunne.

– Just nu har jag ingen aning om hur det blir. Men till veckan hoppas jag på ett samtal med Reine Flodin och med Grönklittsgruppen om att kunna återuppta bowlingen på Kolsnäs. Jag känner mig hoppfull.

BK Vattenlandet, som under säsongen har haft sin hemmaplan i Hagfors, tog sig ända till kvalspelet. Vilket förvånade killarna själva, som haft mycket begränsade möjligheter att träna sedan den egna lokalen försvann när Vattenlandet gick i konkurs.

Krigar vidare

Det var en jämn kamp i toppen, och kvalet mot BK Bågen F kunde egentligen ha gått hur som helst beroende på dagsform, enligt klubbens ordförande Lars Tomasson. Men då var det inte Vattenlandets dag.

– Första kvalomgången var en klar seger, men andra en lika klar förlust. Så till hösten krigar vi vidare i division 3, säger Lars Tomasson.

Bra prestationer

En andraplats i serien är dock gänget mer än nöjda med. Reservlaget kom också till andraplats i sin serie, medan pensionärslaget blev seriesegrare.

– Avsaknad av egen hemmabana har satt sina spår, men det har varit en fantastisk säsong under omständigheterna, säger Lars Tomasson.

Hoppfull framtid

Till hösten och nästa säsong hoppas spelarna naturligtvis på att återigen ha sin bas i Sunne.

– Just nu har jag ingen aning om hur det blir. Men till veckan hoppas jag på ett samtal med Reine Flodin och med Grönklittsgruppen om att kunna återuppta bowlingen på Kolsnäs. Jag känner mig hoppfull.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.