2016-05-05 16:43

2016-05-05 16:43

Fina framgångar i april

HÄSTSPORT: Fryksdalens Ryttarsällskap

Fryksdalens Ryttarsällskap har i år ett division 1-lag i ponnyhoppning – enda värmländska laget som deltar i allsvenskan.

Serien består av tre deltävlingar där Fryksdalens RS fick en fin andraplats på Vittvångs gård i Örebro den 17 april genom Hanna Alm /Sandbergs Ceasar, Frida Skoglund /Eupaisa, Julia Eriksson-Torell /Dark Boy Mist och Wilma Söderlund /Ballyragget Guggi. Nästa omgång är på hemmaplan på Åleby Gård 21–22 maj. Samma helg var även flera ekipage i Trollhättan på nationell hästhoppning. Cornelia Eriksson /Corinth kom trea i 1,20 hon var även placerad i 1,30 med Carnell.

Förra helgen deltog många ponny- och hästekipage på Vårhoppet Karlstad RK. Många fina rosetter även där! Emma Lundkvist/ Miss Danity vann en klass och Elsa Bergström/ Gorm Te blev tvåa i sin klass medan Emelie Nilsson/ Krogsgaards Penotti placerade sig på sjunde plats. På söndagen var det dags för hästarnas tur. Erika Blomqvist/Wilna placerade sig på andra plats i sin klass. Anna Oskarsson/ Aurora D blev sjua i 1,10, Michaela Båtnäs/ Callah JG placerade sig som tvåa i 1.15 och fyra i 1,20.

Nu väntas en fullspäckad tid för klubbens ekipage, till exempel Wermland Equestrian Games på Hammarö Equality Line, Fryksdalens egna hemmatävlingar och till sist division 1 för ponny i Christinehamn.

Serien består av tre deltävlingar där Fryksdalens RS fick en fin andraplats på Vittvångs gård i Örebro den 17 april genom Hanna Alm /Sandbergs Ceasar, Frida Skoglund /Eupaisa, Julia Eriksson-Torell /Dark Boy Mist och Wilma Söderlund /Ballyragget Guggi. Nästa omgång är på hemmaplan på Åleby Gård 21–22 maj. Samma helg var även flera ekipage i Trollhättan på nationell hästhoppning. Cornelia Eriksson /Corinth kom trea i 1,20 hon var även placerad i 1,30 med Carnell.

Förra helgen deltog många ponny- och hästekipage på Vårhoppet Karlstad RK. Många fina rosetter även där! Emma Lundkvist/ Miss Danity vann en klass och Elsa Bergström/ Gorm Te blev tvåa i sin klass medan Emelie Nilsson/ Krogsgaards Penotti placerade sig på sjunde plats. På söndagen var det dags för hästarnas tur. Erika Blomqvist/Wilna placerade sig på andra plats i sin klass. Anna Oskarsson/ Aurora D blev sjua i 1,10, Michaela Båtnäs/ Callah JG placerade sig som tvåa i 1.15 och fyra i 1,20.

Nu väntas en fullspäckad tid för klubbens ekipage, till exempel Wermland Equestrian Games på Hammarö Equality Line, Fryksdalens egna hemmatävlingar och till sist division 1 för ponny i Christinehamn.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.