2016-03-17 13:18

2016-03-17 13:18

Sunnes ryttare satsar

HOPPNING: 160 ekipage från hela Värmland

I helgen kommer 160 ekipage från hela Värmland att komma till Sunne Ryttarförening för att tävla i hoppning. Sunne RF kommer att ställa upp med inte mindre än sexton ryttare i klasserna från 60 cm för de minsta ryttarna och ponnyerna upp till 1,20 m för stora hästar.

På söndagens tävlingar kommer nästan alla hoppryttare till start. Bland ponnyryttarna startar Elsa Stodne, Elinore Bergqvist, Julia Ehn, Alice Ehn, Lova Ragnerup och Tuva Rydberg. I klasserna för stora hästar kommer Hanna Helgerud, Sonja Bergqvist, Sofia Karlsson, My Jansson, Therese Larsson, Kim Östergren Ujvary, Rebecka Nilsson, Alexandra Henriksson, Ebba Bergqvist och Kajsa Andersson Norén att starta.

Formcheck

Tävlingen kommer också att vara en första formcheck av hur läget ser ut inför årets säsong. Föreningen satsar nämligen också på att ha lag för stora hästar i både Hopp- och dressyrallsvenskan Div I i vår. Div I i hoppning startar i mitten på april med den första omgången i Alingsås.

Ridskolechefen och hopptränaren Thomas Mattsson berättar.

– I år har vi ett starkt lag. Under hösten och vintern har ryttarna tränat styrka och teknik och vårt mål är att nå en finalplats.

Alla välkomna

Tävlingsdagen startar kl. 08.30 på föreningens anläggning på Gylleby och kommer att hålla på fram till tidig kväll. Publik och besökare hälsas varmt välkomna för att heja fram hemmaekipagen.

– Men lämna gärna bilen hemma, säger tävlingsledare Theresa Falck. Vår parkering är tyvärr inte dimensionerad för att kunna ta emot så många bilar. Därför har vi också tvingats sätta ett max på antalet starter över dagen. Som det ser ut nu så har vi fortfarande ryttare på reservplats som tyvärr inte kommer att kunna starta då vi varit tvungna att begränsa antalet.

Kan bli två dagar

– Vi är väldigt glada över det stora intresset och kommer att ta med oss alla synpunkter inför nästa års tävlingsplanering. Håller intresset i sig så får vi lägga klasserna över två dagar nästa år. Vi vill ju att alla som vill ska få chansen att få komma till oss och vår fina anläggning för att tävla, säger Theresa Falck.

På söndagens tävlingar kommer nästan alla hoppryttare till start. Bland ponnyryttarna startar Elsa Stodne, Elinore Bergqvist, Julia Ehn, Alice Ehn, Lova Ragnerup och Tuva Rydberg. I klasserna för stora hästar kommer Hanna Helgerud, Sonja Bergqvist, Sofia Karlsson, My Jansson, Therese Larsson, Kim Östergren Ujvary, Rebecka Nilsson, Alexandra Henriksson, Ebba Bergqvist och Kajsa Andersson Norén att starta.

Formcheck

Tävlingen kommer också att vara en första formcheck av hur läget ser ut inför årets säsong. Föreningen satsar nämligen också på att ha lag för stora hästar i både Hopp- och dressyrallsvenskan Div I i vår. Div I i hoppning startar i mitten på april med den första omgången i Alingsås.

Ridskolechefen och hopptränaren Thomas Mattsson berättar.

– I år har vi ett starkt lag. Under hösten och vintern har ryttarna tränat styrka och teknik och vårt mål är att nå en finalplats.

Alla välkomna

Tävlingsdagen startar kl. 08.30 på föreningens anläggning på Gylleby och kommer att hålla på fram till tidig kväll. Publik och besökare hälsas varmt välkomna för att heja fram hemmaekipagen.

– Men lämna gärna bilen hemma, säger tävlingsledare Theresa Falck. Vår parkering är tyvärr inte dimensionerad för att kunna ta emot så många bilar. Därför har vi också tvingats sätta ett max på antalet starter över dagen. Som det ser ut nu så har vi fortfarande ryttare på reservplats som tyvärr inte kommer att kunna starta då vi varit tvungna att begränsa antalet.

Kan bli två dagar

– Vi är väldigt glada över det stora intresset och kommer att ta med oss alla synpunkter inför nästa års tävlingsplanering. Håller intresset i sig så får vi lägga klasserna över två dagar nästa år. Vi vill ju att alla som vill ska få chansen att få komma till oss och vår fina anläggning för att tävla, säger Theresa Falck.

  • Malin Lundström

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.