2016-01-30 15:18

2016-01-30 15:18

Tunn trupp för Sunne IBK:s damer

INNEBANDY: "Får vi bara ihop folk kommer det att gå bra framöver"

Trots ett snabbt ledningsmål lyckades inte Sunne IBK:s damer få med sig någon poäng hem från Skoghall på fredagen.

Hemmalaget vann matchen med 8–3 (1–1, 3–2, 4–0).

Sunne IBK:s Rebecca Odd kunde göra 0–1 redan efter 23 sekunder och innan andra perioden var slut hade hon hunnit göra ytterligare två mål.

Ställningen var då 4–3 till Skoghall.

– Vi hängde med bra i drygt två perioder. Sen, en bit in i tredje, började raset. Vi orkade helt enkelt inte längre, säger Sunnes lagkapten Emelie Bergh.

Sunne tappade markering och gjorde andra enkla misstag. Skoghall kunde ganska lätt rycka ifrån i målprotokollet.

– Vi hade bara nio utespelare och en målvakt att tillgå den här matchen. Det blir för tungt i längden.

”Vårt spel är bra”

Men optimismen är ändå stor när det gäller möjligheterna att kunna hänga kvar i division 3.

– Vi har bra chanser att kunna ta oss upp över kvalstrecket. Vårt spel är bra nu, men för att det ska gå vägen måste fler av våra spelare kunna spela. Vi behöver ett mer komplett lag nu när det börjar dra ihop sig. Får vi bara ihop folk kommer det att gå bra framöver.

En annan faktor som talar för Sunne i seriens slutfas är de riktigt unga spelarnas framfart.

– Rebecca Odd och Ida Penneborn är bara 14 år, men gör det fantastiskt bra. De spelar ju i flicklaget också, men vi måste försöka få med dem i de återstående matcherna. De är kanonduktiga, säger Emelie Bergh.

Sunne IBK:s Rebecca Odd kunde göra 0–1 redan efter 23 sekunder och innan andra perioden var slut hade hon hunnit göra ytterligare två mål.

Ställningen var då 4–3 till Skoghall.

– Vi hängde med bra i drygt två perioder. Sen, en bit in i tredje, började raset. Vi orkade helt enkelt inte längre, säger Sunnes lagkapten Emelie Bergh.

Sunne tappade markering och gjorde andra enkla misstag. Skoghall kunde ganska lätt rycka ifrån i målprotokollet.

– Vi hade bara nio utespelare och en målvakt att tillgå den här matchen. Det blir för tungt i längden.

”Vårt spel är bra”

Men optimismen är ändå stor när det gäller möjligheterna att kunna hänga kvar i division 3.

– Vi har bra chanser att kunna ta oss upp över kvalstrecket. Vårt spel är bra nu, men för att det ska gå vägen måste fler av våra spelare kunna spela. Vi behöver ett mer komplett lag nu när det börjar dra ihop sig. Får vi bara ihop folk kommer det att gå bra framöver.

En annan faktor som talar för Sunne i seriens slutfas är de riktigt unga spelarnas framfart.

– Rebecca Odd och Ida Penneborn är bara 14 år, men gör det fantastiskt bra. De spelar ju i flicklaget också, men vi måste försöka få med dem i de återstående matcherna. De är kanonduktiga, säger Emelie Bergh.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.