2015-03-10 09:56

2015-03-13 13:51

"En lärorik storförlust"

BASKET: Tjejerna fick en lektion av Motala Basket

Sunne Baskets flickor, ungdom 15–16 fick avsluta säsongen med en rejäl basketlektion. Gästande Motala Basket blev alldeles för svåra och siffrorna kunde till slut skrivas till 27–74 (6–22, 7–20, 6–18, 8–14).

– Motala var helt enkelt bättre i allt. Deras stora stjärna gjorde 28 poäng och de har två–tre tjejer som är riktigt, riktigt bra. Vi hade tyvärr inte så mycket att sätta emot den här gången, konstaterar Mikael Myrén.

Bra humör

Bortalaget styrde matchen från början till slut.

– Men våra tjejer har många kvaliteter och en av dessa är att de alltid håller humöret uppe. Vad som än händer. Så även den här gången och det är viktigt att hela tiden försöka. Det lär man sig mycket mer av än om man bara ger upp, säger Mikael Myrén.

Ser lovande ut

Att ett väl kämpande Sunne inte kunde rå på Motala var planenligt och ingenting som bekymrar den engagerade tränaren.

– Det var sista matchen för säsongen och en lärorik förlust. En nyttig påminnelse om vad vi måste förbättra. Vi har ingen stor stjärna i vårt lag, men det är ett gäng som spelar för varandra och som är väldigt intresserade av att lära sig nya saker. Så jag tycker att det ser väldigt lovande ut inför nästa säsong, säger Mikael Myrén.

Poäng Sunne: Alicia Emilsson 6 poäng, Natalie Nilsson 6, Agnes Zetterlund 5, Selma Zetterlund 4, Emma Landsem 2, Sara Larsson 2, Rebecka Larsson 2.

– Motala var helt enkelt bättre i allt. Deras stora stjärna gjorde 28 poäng och de har två–tre tjejer som är riktigt, riktigt bra. Vi hade tyvärr inte så mycket att sätta emot den här gången, konstaterar Mikael Myrén.

Bra humör

Bortalaget styrde matchen från början till slut.

– Men våra tjejer har många kvaliteter och en av dessa är att de alltid håller humöret uppe. Vad som än händer. Så även den här gången och det är viktigt att hela tiden försöka. Det lär man sig mycket mer av än om man bara ger upp, säger Mikael Myrén.

Ser lovande ut

Att ett väl kämpande Sunne inte kunde rå på Motala var planenligt och ingenting som bekymrar den engagerade tränaren.

– Det var sista matchen för säsongen och en lärorik förlust. En nyttig påminnelse om vad vi måste förbättra. Vi har ingen stor stjärna i vårt lag, men det är ett gäng som spelar för varandra och som är väldigt intresserade av att lära sig nya saker. Så jag tycker att det ser väldigt lovande ut inför nästa säsong, säger Mikael Myrén.

Poäng Sunne: Alicia Emilsson 6 poäng, Natalie Nilsson 6, Agnes Zetterlund 5, Selma Zetterlund 4, Emma Landsem 2, Sara Larsson 2, Rebecka Larsson 2.