2015-11-12 16:55

2015-11-12 16:55

Nyårsrevyn som hittat hem igen

SUNNE: Återuppstånden revy öppnar portarna på nyårsafton

För fem år sedan trodde de att de hade gjort sin sista föreställning på Teaterbiografen. Men i och med återinvigningen av lokalen återuppstår också Sunnerevyn. På nyårsafton är det premiär för En salig röra, som precis som tidigare år kommer att ge publiken en skrattframkallande resumé av det gångna året.
– Det blir lite käbbel hit och lite käbbel dit, lovar Terje Thoresen, regissör.

När den sista föreställningen av Sunnerevyn hade spelats för snart fem år sedan blev den avfirad med gravöl.

– Det var meningen att biografen skulle rivas. Så det var en ”tack och hej”-föreställning vi gjorde då och det kändes väldigt sorgligt, säger Terje Thoresen.

Skönhet som återvänt

4000 namnunderskrifter, privata medel och visst kommunalt stöd senare inte bara räddades Teaterbiografen utan har dessutom renoverats. I år firar den 100 år.

– En av Sveriges vackraste teaterbiografer är tillbaka. Vi gör den här föreställningen dels för att stärka föreningens ekonomi, dels för att uppmärksamma 100-årsjubileet. Det känns fantastiskt roligt, säger Terje Thoresen.

Engagemang och kraft

Sunnerevyn började spela 1988 och har gjort 16 uppsättningar. Årets ensemble består av både teaterveteraner och nybörjare.

– Det är ett härligt gäng. Professionella tänker bara på tid och pengar. Det är en stor glädje att jobba med amatörer, de har så mycket engagemang och kraft, säger Terje Thoresen.

Vill du avslöja något ur innehållet?

– Det blir ju lite av varje av det som skett under året. Turerna runt flyktingmottagningen på Selma och grejer från kommunpolitiken. Lite käbbel här, lite käbbel där. Men jag tror att även de som inte kommer härifrån kommer att ha roligt.

Varför ska man se Sunnerevyn i vinter?

– Dels för att hålla sig uppdaterad om vad man kan driva med i kommunen. Dels för att upptäcka vilka fina förmågor vi har på teaterscenen i Sunne. Och framför allt för att få njuta av en av Sveriges vackraste teaterlokaler!

När den sista föreställningen av Sunnerevyn hade spelats för snart fem år sedan blev den avfirad med gravöl.

– Det var meningen att biografen skulle rivas. Så det var en ”tack och hej”-föreställning vi gjorde då och det kändes väldigt sorgligt, säger Terje Thoresen.

Skönhet som återvänt

4000 namnunderskrifter, privata medel och visst kommunalt stöd senare inte bara räddades Teaterbiografen utan har dessutom renoverats. I år firar den 100 år.

– En av Sveriges vackraste teaterbiografer är tillbaka. Vi gör den här föreställningen dels för att stärka föreningens ekonomi, dels för att uppmärksamma 100-årsjubileet. Det känns fantastiskt roligt, säger Terje Thoresen.

Engagemang och kraft

Sunnerevyn började spela 1988 och har gjort 16 uppsättningar. Årets ensemble består av både teaterveteraner och nybörjare.

– Det är ett härligt gäng. Professionella tänker bara på tid och pengar. Det är en stor glädje att jobba med amatörer, de har så mycket engagemang och kraft, säger Terje Thoresen.

Vill du avslöja något ur innehållet?

– Det blir ju lite av varje av det som skett under året. Turerna runt flyktingmottagningen på Selma och grejer från kommunpolitiken. Lite käbbel här, lite käbbel där. Men jag tror att även de som inte kommer härifrån kommer att ha roligt.

Varför ska man se Sunnerevyn i vinter?

– Dels för att hålla sig uppdaterad om vad man kan driva med i kommunen. Dels för att upptäcka vilka fina förmågor vi har på teaterscenen i Sunne. Och framför allt för att få njuta av en av Sveriges vackraste teaterlokaler!

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.