2018-04-17 08:42

2018-04-17 08:42

Vi vill satsa på våra unika program

Skoldebatten: Centerpartiet svarar

Replik

Centerpartiet vill satsa på de program som är unika för Sunne, och på sikt arbeta för att utöka antalet platser på de program där söktrycket är högt.

Beslutet om att avbryta antagningen av samhälls- naturprogrammet vid SG Broby var väl genomtänkt, och tvärtemot vad Linda Johansson (S) och Tobias Eriksson (S) påstår i sin debattartikel i Fryksdalsbygden 13/4.

Som kommunstyrelseledamöter måste vi ansvara för såväl verksamhetsplanering som ekonomi. Vår samlade bedömning är att beslutet är rent nödvändigt. En stor majoritet röstade för detta i kommunstyrelsen. Märkligt nog fanns bara en av tre socialdemokrater på plats. Hade Socialdemokraterna menat allvar med sitt förslag hade de självklart sett till att fylla sina platser på kommunstyrelsemötet. S-förslaget har i verkligheten samma innebörd som vårt. Skillnaden är att eleverna förlorar sin möjlighet att komma in på andra skolor via förstahandsval, och att Socialdemokraterna undviker ansvar för ett svårt och viktigt beslut.

Under lång tid har söktrycket på natur- och samhällsvetenskap varierat kraftigt, och tomma platser har snarare varit regel än undantag när höstterminerna startat. Vissa år har elevunderlaget varit bra, men det har snarare varit undantag än regel. Redan under förra mandatperioden (2010–2014) diskuterades organisationen vid SG Broby flera gånger när sök- och antagningssiffror presenterades. Vid årets första antagningsomgång var endast 5 antagna vid samhällsprogrammet och endast 5 hade detta program som sitt förstahandsval, och vid naturprogrammet var endast 9 antagna. Organisationen är anpassad för 25 respektive 20 elever.

Flera olika åtgärder via marknadsföring etc. har under åren prövats, men faktum kvarstår att merparten av våra elever väljer att läsa i Torsby eller Karlstad. Vi vet också att det finns ett överutbud – mer än 1000 stolar som står tomma vid våra gymnasier i Värmlands län. Förutsättningarna för att behålla dessa program i Sunne har urholkats.

I ett läge där många olika verksamheter kräver ekonomiska resurser, vore det ansvarslöst att starta upp program med så få elever. Även om det skulle tillkomma enstaka elever på respektive program, är vår samlade bedömning, mot bakgrund av årets och tidigare års antagningar, att den bästa lösningen är att redan nu stoppa årets antagning vid dessa linjer så att berörda elever kan välja andra alternativ.

Gunilla Ingemyr (C)

ordförande kommunstyrelsen Freddy Kjellström (C) ordförande Bildningsutskottet Sophie Janulf (C) ersättare kommunstyrelsen

Centerpartiet vill satsa på de program som är unika för Sunne, och på sikt arbeta för att utöka antalet platser på de program där söktrycket är högt.

Beslutet om att avbryta antagningen av samhälls- naturprogrammet vid SG Broby var väl genomtänkt, och tvärtemot vad Linda Johansson (S) och Tobias Eriksson (S) påstår i sin debattartikel i Fryksdalsbygden 13/4.

Som kommunstyrelseledamöter måste vi ansvara för såväl verksamhetsplanering som ekonomi. Vår samlade bedömning är att beslutet är rent nödvändigt. En stor majoritet röstade för detta i kommunstyrelsen. Märkligt nog fanns bara en av tre socialdemokrater på plats. Hade Socialdemokraterna menat allvar med sitt förslag hade de självklart sett till att fylla sina platser på kommunstyrelsemötet. S-förslaget har i verkligheten samma innebörd som vårt. Skillnaden är att eleverna förlorar sin möjlighet att komma in på andra skolor via förstahandsval, och att Socialdemokraterna undviker ansvar för ett svårt och viktigt beslut.

Under lång tid har söktrycket på natur- och samhällsvetenskap varierat kraftigt, och tomma platser har snarare varit regel än undantag när höstterminerna startat. Vissa år har elevunderlaget varit bra, men det har snarare varit undantag än regel. Redan under förra mandatperioden (2010–2014) diskuterades organisationen vid SG Broby flera gånger när sök- och antagningssiffror presenterades. Vid årets första antagningsomgång var endast 5 antagna vid samhällsprogrammet och endast 5 hade detta program som sitt förstahandsval, och vid naturprogrammet var endast 9 antagna. Organisationen är anpassad för 25 respektive 20 elever.

Flera olika åtgärder via marknadsföring etc. har under åren prövats, men faktum kvarstår att merparten av våra elever väljer att läsa i Torsby eller Karlstad. Vi vet också att det finns ett överutbud – mer än 1000 stolar som står tomma vid våra gymnasier i Värmlands län. Förutsättningarna för att behålla dessa program i Sunne har urholkats.

I ett läge där många olika verksamheter kräver ekonomiska resurser, vore det ansvarslöst att starta upp program med så få elever. Även om det skulle tillkomma enstaka elever på respektive program, är vår samlade bedömning, mot bakgrund av årets och tidigare års antagningar, att den bästa lösningen är att redan nu stoppa årets antagning vid dessa linjer så att berörda elever kan välja andra alternativ.

Gunilla Ingemyr (C)

ordförande kommunstyrelsen Freddy Kjellström (C) ordförande Bildningsutskottet Sophie Janulf (C) ersättare kommunstyrelsen

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.