2018-04-16 13:36

2018-04-16 13:36

SG Broby har av de högsta meritvärdena

SG Broby: "Är det verkligen rätt att slösa bort skolans kvalité"

Kommunstyrelsen har beslutat att lägga ner NA och SA programmen på SG/Broby, utan att informera oss om detta.

Vid kommunstyrelsens senaste sammanträde beslutades det att Natur- och Samhällsprogrammen på SG/Broby inte kommer att starta till hösten. Vi som redan har påbörjat programmen kommer att få fullfölja våra studier, men det är inte säkert att lärarna kommer vilja fortsätta arbeta på skolan om programmen läggs ner. Vi har valt skolan av en anledning, att den håller hög kvalité och ligger nära. Kvalitén kan inte försäkras om lärarna lämnar skolan.

Det finns ett antal elever på Fryxellska skolan som valt dessa program och det finns även en möjlighet att fler elever skulle söka sig hit eftersom det fortfarande finns möjlighet att ändra sitt val. Politikerna har heller inte tagit hänsyn till att samhällsprogrammet har färre sökande över hela landet i år, även förra året var antalet sökande till programmen här i Sunne ganska få men det ökade efter omvalsperioden.

Mindre skolor har överlag bättre studieresultat och vår skola har ett av de högsta meritvärdena efter examen i länet. Därför tycker vi att det är hänsynslöst mot elever, lärare och föräldrar att lägga ner programmen eftersom man måste söka sig till andra skolor utanför sin egen kommun. Att studera utanför sin kommun är dyrt om man väljer flytta och om man pendlar är det istället mycket tidskrävande.

Är det verkligen rätt att slösa bort skolans kvalité och tvinga ungdomar att söka sig någonstans dit de inte vill?

Sunneungdomar

 

Vid kommunstyrelsens senaste sammanträde beslutades det att Natur- och Samhällsprogrammen på SG/Broby inte kommer att starta till hösten. Vi som redan har påbörjat programmen kommer att få fullfölja våra studier, men det är inte säkert att lärarna kommer vilja fortsätta arbeta på skolan om programmen läggs ner. Vi har valt skolan av en anledning, att den håller hög kvalité och ligger nära. Kvalitén kan inte försäkras om lärarna lämnar skolan.

Det finns ett antal elever på Fryxellska skolan som valt dessa program och det finns även en möjlighet att fler elever skulle söka sig hit eftersom det fortfarande finns möjlighet att ändra sitt val. Politikerna har heller inte tagit hänsyn till att samhällsprogrammet har färre sökande över hela landet i år, även förra året var antalet sökande till programmen här i Sunne ganska få men det ökade efter omvalsperioden.

Mindre skolor har överlag bättre studieresultat och vår skola har ett av de högsta meritvärdena efter examen i länet. Därför tycker vi att det är hänsynslöst mot elever, lärare och föräldrar att lägga ner programmen eftersom man måste söka sig till andra skolor utanför sin egen kommun. Att studera utanför sin kommun är dyrt om man väljer flytta och om man pendlar är det istället mycket tidskrävande.

Är det verkligen rätt att slösa bort skolans kvalité och tvinga ungdomar att söka sig någonstans dit de inte vill?

Sunneungdomar

 

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.