2018-04-12 09:13

2018-04-12 09:14

Beslut taget i panik

SUNNE: S-kritik mot nedläggningen av samhälls- och naturprogrammet

Beslutet om nedläggningen av samhälls- och naturprogrammet tycks ha uppkommit i panik och inte med tanke på att ”bidra” till att Värmlands gymnasieplatser behöver minskas.

Centerns förslag stöttades av Moderaterna, Liberalerna och Sverigedemokraterna vid kommunstyrelsens sammanträde i måndags. Detta liknar mer som ett panikartat tilltag för att komma med något inför budgetarbetet som pågår för 2019, än ett beslut taget på ett väl genomarbetat underlag med genomförda konsekvensanalyser.

Vi Socialdemokrater lade ett förslag om att: är inte minst 15 stycken elever antagna på respektive program när antagningen stängt i juni så ska programmen inte starta i höst, men de läggs vilande fram tills nästa års organisationsbeslut då ett nytt/annat beslut kan tas kring programmen. På så sätt behöver vi inte göra något förhastat.

Att beslutet togs under så snabba omständigheter ställer vi oss mycket kritiska till. Men framförallt att det inte fanns en siffra om vad det kommer innebära men än värre att inte ens verksamhetschefen har skrivit en tjänsteskrivelse utan att det enbart är ett politiskt tyckande.

Att ta ansvar över kommunens ekonomi och skattebetalarnas pengar är vi mycket införstådda med, men det gör man inte på detta sätt med oförberedda förslag om våra ungdomars framtid.

Gör om, gör rätt!

Tobias Eriksson (S)

Linda Johansson (S)

 

Centerns förslag stöttades av Moderaterna, Liberalerna och Sverigedemokraterna vid kommunstyrelsens sammanträde i måndags. Detta liknar mer som ett panikartat tilltag för att komma med något inför budgetarbetet som pågår för 2019, än ett beslut taget på ett väl genomarbetat underlag med genomförda konsekvensanalyser.

Vi Socialdemokrater lade ett förslag om att: är inte minst 15 stycken elever antagna på respektive program när antagningen stängt i juni så ska programmen inte starta i höst, men de läggs vilande fram tills nästa års organisationsbeslut då ett nytt/annat beslut kan tas kring programmen. På så sätt behöver vi inte göra något förhastat.

Att beslutet togs under så snabba omständigheter ställer vi oss mycket kritiska till. Men framförallt att det inte fanns en siffra om vad det kommer innebära men än värre att inte ens verksamhetschefen har skrivit en tjänsteskrivelse utan att det enbart är ett politiskt tyckande.

Att ta ansvar över kommunens ekonomi och skattebetalarnas pengar är vi mycket införstådda med, men det gör man inte på detta sätt med oförberedda förslag om våra ungdomars framtid.

Gör om, gör rätt!

Tobias Eriksson (S)

Linda Johansson (S)

 

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.