2016-02-23 08:19

2016-02-23 08:19

Bevara Wiklanderska gården i Sunne

CENTRUM ORDFÖRANDE FÖR PARTIET HELA SUNNE: Ett av få gamla trähus

Kommunstyrelsens arbetsutskott har nyligen upphävt rivningsförbudet för Wiklanderska huset beläget på Kvarngatan. Detta med anledning av omarbetning av gällande detaljplan för kvarteret. Den ende som motsatte sig rivning var Björn Gillberg från partiet Hela Sunne. Wiklanderska huset är i varje fall till det yttre i gott skick och ett av de få gamla trähus som är bevarade i Sunne centrum.

Att godkänna rivning av ett fint gammalt trähus i Sunne centrum syns märkligt eftersom Sunne kommun nyligen blivit medlem i föreningen Trästad i Sverige. Dessutom har Sunnes kommunalråd Tobias Eriksson (S) blivit invald i föreningens styrelse.

Länsstyrelsen har gjort en kulturhistorisk värdering och anser att gården utgör en viktig identitetsskapande del av miljön. Byggnaden med tillhörande packbod beskrivs som helt autentisk och av stort värde.

Det är synd att Göran Tunström inte finns med längre. Hade han fått reda på att Wiklanderska kan rivas, skulle motargumenten nått hela det litterära Sverige. Jag minns när Göran Tunström fick Sunne kommuns kulturpris. Det var många år sedan, förmodligen i början av 1980-talet. Priset delades ut i samband med ett kommunfullmäktigemöte i december det året. Mötet var förlagt till hotell Frykenstrand. Fullmäktiges dagordning var föredömligt kort. Prisutdelningen och Göran Tunströms tacktal var huvudnumret. Jag minns att jag lutade mig tillbaka och förväntade mig att få höra ett tacktal i den högre litterära klassen. Men vad hände! Det som skulle vara ett tacktal blev till en fruktansvärd utskällning av hela kommunfullmäktige för att man låtit riva många fina trähus i hans barndomsstad, Sunne. Utskällningen pågick i hela 50 minuter. Det var en tyst och slokörad fullmäktigeförsamling som efter mötet gick till kaffebordet.

Länsstyrelsen anser att de ekonomiska argumenten för att riva huset är mycket svaga.

En kommande nybyggnation i kvarteret bör naturligtvis göras med trä som huvudmaterial. En duktig arkitekt kan foga in Wiklanderska huset på ett harmoniskt sätt i kommande byggnation.

En vädjan till politiker i Sunne, än finns det tid att ändra sig. Gör det nu!

Anders Broman

Kommunstyrelsens arbetsutskott har nyligen upphävt rivningsförbudet för Wiklanderska huset beläget på Kvarngatan. Detta med anledning av omarbetning av gällande detaljplan för kvarteret. Den ende som motsatte sig rivning var Björn Gillberg från partiet Hela Sunne. Wiklanderska huset är i varje fall till det yttre i gott skick och ett av de få gamla trähus som är bevarade i Sunne centrum.

Att godkänna rivning av ett fint gammalt trähus i Sunne centrum syns märkligt eftersom Sunne kommun nyligen blivit medlem i föreningen Trästad i Sverige. Dessutom har Sunnes kommunalråd Tobias Eriksson (S) blivit invald i föreningens styrelse.

Länsstyrelsen har gjort en kulturhistorisk värdering och anser att gården utgör en viktig identitetsskapande del av miljön. Byggnaden med tillhörande packbod beskrivs som helt autentisk och av stort värde.

Det är synd att Göran Tunström inte finns med längre. Hade han fått reda på att Wiklanderska kan rivas, skulle motargumenten nått hela det litterära Sverige. Jag minns när Göran Tunström fick Sunne kommuns kulturpris. Det var många år sedan, förmodligen i början av 1980-talet. Priset delades ut i samband med ett kommunfullmäktigemöte i december det året. Mötet var förlagt till hotell Frykenstrand. Fullmäktiges dagordning var föredömligt kort. Prisutdelningen och Göran Tunströms tacktal var huvudnumret. Jag minns att jag lutade mig tillbaka och förväntade mig att få höra ett tacktal i den högre litterära klassen. Men vad hände! Det som skulle vara ett tacktal blev till en fruktansvärd utskällning av hela kommunfullmäktige för att man låtit riva många fina trähus i hans barndomsstad, Sunne. Utskällningen pågick i hela 50 minuter. Det var en tyst och slokörad fullmäktigeförsamling som efter mötet gick till kaffebordet.

Länsstyrelsen anser att de ekonomiska argumenten för att riva huset är mycket svaga.

En kommande nybyggnation i kvarteret bör naturligtvis göras med trä som huvudmaterial. En duktig arkitekt kan foga in Wiklanderska huset på ett harmoniskt sätt i kommande byggnation.

En vädjan till politiker i Sunne, än finns det tid att ändra sig. Gör det nu!

Anders Broman

Detta är en opinionstext. Skribenten svarar för de åsikter som framförs i texten.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.