2017-06-13 14:10

2017-06-13 14:10

Pilotjakt i Östra Ämtervik

AIRSOFT: Överlevnadsspel med fem scenarier

Häromveckan hölls ett storevent, ett OFTP, Operation find the pilot, med ett stort antal deltagare. Platsen var terrängen i Södra Ås, Östra Ämtervik, och det handlade om airsoft, som spelas med vapen som kallas för soft air guns.
– Vi var 34 deltagare från Sunne, Kristinehamn, Arvika, Årjäng, Karlstad, Grums och Ekshärad, berättar Mattias Olsson, sekreterare i den nybildade klubben Airsoft Sunne.

Det hela inleddes med att deltagarna delade in sig i tre olika lag som sedan fick olika uppgifter.

– Två av lagen skulle försöka oskadliggöra piloten, medan det tredje skulle undsätta och evakuera honom. Ett överlevnadsspel, där varje spel varade i 40 minuter. Totalt under dagen avverkades fem spel med lika många scenarier, berättar Mattias.

Mycket utrustning

I airsoft används en hel del utrustning. Till och med fyrhjulingar för transporter.

– Men bara på väg, framhåller Mattias.

Man har kommunikationsradio med fasta kanaler och luftvärnssystem med radiosändare.

– Som i vissa spel ska slås ut, säger han.

Handrökgranater används för signalering.

Deltagarna är klädda i kamouflagekläder och alla har speciella skytteglasögon som skyddar ögonen.

– Vapnen är replikor på riktiga vapen och har gas, el eller fjäderdrift. Ammunitionen utgörs av biologiskt nedbrytbara kulor. I Sverige ligger säkerhetsavståndet på mellan 5 och 40 meter, allt beroende på vapen, förklarar Mattias.

En standardutrustning går på 3 000 kronor men kan bli hur dyr som helst.

Vad är tjusningen med sporten?

– Det är utmaningen som ger spänning och en adrenalinkick. Det är en gentlemannasport där vapnen hanteras med ansvar, och så erkänner man när man blivit träffad.

18 till 50 år

Airsoft Sunne bildades i mars i år och har för tillfället 13 medlemmar.

– Det är bra spridning på åldrarna, mellan 18 och 50 år. En del har tröttnat på att sitta framför datorerna och vill spela i verkligheten och umgås med andra, säger Mattias.

Airsoft Sunnes styrelse består av bland andra ordförande Christoffer Ehrencrona, kassör Peter Olsson och sekreterare Mattias Olsson, och klubben är organiserad i riksförbundet SWEROK, Sveriges rollspel och konfliktspelsförbund.

– Vi är totalt ett 20-tal från Sunne som åker runt på olika airsoft-spel i Sverige. I Sunne arrangerar klubben spel varannan vecka och spelplanen är en bana i Södra Ås, där vi har markägarens tillstånd att vara. Vi är noga med att se till att det inte blir någon åverkan. Och kulorna bryts ner och försvinner efter två–tre år i marken, framhåller Mattias.

Paint ball

I Sunne har airsoft-spel förekommit sedan början på 2 000-talet.

– Det dök upp som en efterföljare till paint ball. Skillnaden är att i airsoft läggs större vikt vid taktik och realism, och spelet pågår under längre tid och på större ytor än paint ball, som är mer tävlingsinriktat.

Eftersom spelet går ut på att pricka motspelare lägger Airsoft Sunne stor vikt vid vapenhanteringen.

– Vi är mycket noggranna med att våra medlemmar följer de regler vi satt upp. I Sverige är det 18-årsgräns på att äga vapnen, säger han.

Airsoftsverige.com är det forum på nätet som de flesta airsoft-spelare följer.

– Det handlar om cirka 4 000 följare och säkert lika många till som inte är organiserade, uppskattar Mattias Olsson.

Det hela inleddes med att deltagarna delade in sig i tre olika lag som sedan fick olika uppgifter.

– Två av lagen skulle försöka oskadliggöra piloten, medan det tredje skulle undsätta och evakuera honom. Ett överlevnadsspel, där varje spel varade i 40 minuter. Totalt under dagen avverkades fem spel med lika många scenarier, berättar Mattias.

Mycket utrustning

I airsoft används en hel del utrustning. Till och med fyrhjulingar för transporter.

– Men bara på väg, framhåller Mattias.

Man har kommunikationsradio med fasta kanaler och luftvärnssystem med radiosändare.

– Som i vissa spel ska slås ut, säger han.

Handrökgranater används för signalering.

Deltagarna är klädda i kamouflagekläder och alla har speciella skytteglasögon som skyddar ögonen.

– Vapnen är replikor på riktiga vapen och har gas, el eller fjäderdrift. Ammunitionen utgörs av biologiskt nedbrytbara kulor. I Sverige ligger säkerhetsavståndet på mellan 5 och 40 meter, allt beroende på vapen, förklarar Mattias.

En standardutrustning går på 3 000 kronor men kan bli hur dyr som helst.

Vad är tjusningen med sporten?

– Det är utmaningen som ger spänning och en adrenalinkick. Det är en gentlemannasport där vapnen hanteras med ansvar, och så erkänner man när man blivit träffad.

18 till 50 år

Airsoft Sunne bildades i mars i år och har för tillfället 13 medlemmar.

– Det är bra spridning på åldrarna, mellan 18 och 50 år. En del har tröttnat på att sitta framför datorerna och vill spela i verkligheten och umgås med andra, säger Mattias.

Airsoft Sunnes styrelse består av bland andra ordförande Christoffer Ehrencrona, kassör Peter Olsson och sekreterare Mattias Olsson, och klubben är organiserad i riksförbundet SWEROK, Sveriges rollspel och konfliktspelsförbund.

– Vi är totalt ett 20-tal från Sunne som åker runt på olika airsoft-spel i Sverige. I Sunne arrangerar klubben spel varannan vecka och spelplanen är en bana i Södra Ås, där vi har markägarens tillstånd att vara. Vi är noga med att se till att det inte blir någon åverkan. Och kulorna bryts ner och försvinner efter två–tre år i marken, framhåller Mattias.

Paint ball

I Sunne har airsoft-spel förekommit sedan början på 2 000-talet.

– Det dök upp som en efterföljare till paint ball. Skillnaden är att i airsoft läggs större vikt vid taktik och realism, och spelet pågår under längre tid och på större ytor än paint ball, som är mer tävlingsinriktat.

Eftersom spelet går ut på att pricka motspelare lägger Airsoft Sunne stor vikt vid vapenhanteringen.

– Vi är mycket noggranna med att våra medlemmar följer de regler vi satt upp. I Sverige är det 18-årsgräns på att äga vapnen, säger han.

Airsoftsverige.com är det forum på nätet som de flesta airsoft-spelare följer.

– Det handlar om cirka 4 000 följare och säkert lika många till som inte är organiserade, uppskattar Mattias Olsson.