2016-07-29 18:16

2016-07-29 18:16

Motorklubb erbjuder otrygga festivalbesökare skjuts

HALLÅ DÄR ...

... Ulric Mattsson från Sunne, som kom med initiativet att motorklubben Yankee Wings ska köra hem folk från Fryksdalsdansen, om de känner sig otrygga att gå själva.

Berätta om initiativet!

– Jag kom på det lite sent, i onsdags, men jag tänkte att då vi är många bilar som ändå är ute och åker samma varv i flera timmar så kan vi lika gärna att erbjuda skjuts. Så då skrev jag om det på klubbens Facebooksida.

Hur har responsen varit från medlemmarna?

– Det är några som har ställt upp, men sen är det en del som har jobbat i veckan så det kanske blir fler i helgen.

Är det många som velat få skjuts hem?

– Inte än, men jag har varit i kontakt med en på tjejjouren som jobbar inne på Kolsnäs och vi har delat nummer, så de har numret i fall någon vill åka med.

Hur känner man igen er?

– Det är det som är problemet. Vi är på klubben nu och försöker komma på hur de ska veta vilka vi är. Det man vill är att de inte ska vara rädda att komma fram och fråga om skjuts, vi är inga som bits, säger Ulric Mattsson med ett skratt.

Berätta om initiativet!

– Jag kom på det lite sent, i onsdags, men jag tänkte att då vi är många bilar som ändå är ute och åker samma varv i flera timmar så kan vi lika gärna att erbjuda skjuts. Så då skrev jag om det på klubbens Facebooksida.

Hur har responsen varit från medlemmarna?

– Det är några som har ställt upp, men sen är det en del som har jobbat i veckan så det kanske blir fler i helgen.

Är det många som velat få skjuts hem?

– Inte än, men jag har varit i kontakt med en på tjejjouren som jobbar inne på Kolsnäs och vi har delat nummer, så de har numret i fall någon vill åka med.

Hur känner man igen er?

– Det är det som är problemet. Vi är på klubben nu och försöker komma på hur de ska veta vilka vi är. Det man vill är att de inte ska vara rädda att komma fram och fråga om skjuts, vi är inga som bits, säger Ulric Mattsson med ett skratt.