2016-05-05 17:10

2016-05-05 17:10

Lyckad träff för de bussigaste vännerna

SUNNE: "Det är inget lull-lull och skit"

28 bussar om sex hjul, sju ton och åtta meter. I helgen var parkeringen vid Sparbankshallen full av entusiaster i Husbussens vänner, som hade årsmöte.
– Det är alltid perfekt när vi är i Sunne, säger ordföranden Tommy Karlsson.

Det är andra gången som föreningen – som totalt består av cirka 200 bussekipage – håller årsmötet här.

Välorganiserat

Förra gången var 2011, och det var ett kärt återseende när man återingen samlades i Sunne.

– Det är ett jäkla väder och vi har lite manfall på grund av det, annars är det toppen. Kommunen ställer upp suveränt bra, som hyr ut till oss till ett mycket förmånligt pris och fixar med el och grejer. Det ska de ha en stor eloge för, säger Tommy Karlsson, som bor i Karlstad men ursprungligen kommer ifrån Gettjärn.

Ett nätverk

Själva årsmötet utgjorde dock en relativt liten del av helgen. Den mesta tiden vigdes åt sociala aktiviteter som shopping, att besöka Mårbacka och en gemensam festmiddag.

– Det sociala är det absolut viktigaste och poängen med vår förening. Vi vill samla folk som har samma intresse, och så får man ett nätverk som kan hjälpa till och komma med råd om man till exempel ska bygga om någonting i sin buss.

Varför ska man ha en buss, i stället för vanlig husbil eller husvagn?

– Det är inget lull-lull och skit och ingen prestige i vem som är störst eller bäst; bara gamla trotjänare till fordon och folk med äkta intresse.

Vädersäkert

Lars-Åke Melin från Åmål tycker själv att bekvämligheten med en buss är oslagbar.

– Första gången jag körde buss hamnade jag i störtregn på en camping i Hässleholm, så där så att en knappt kunde se framför sig. Jag stannade bara till och tog en kopp kaffe. De som hade husvagn hann bli blöta under tiden jag drack upp.

Det är andra gången som föreningen – som totalt består av cirka 200 bussekipage – håller årsmötet här.

Välorganiserat

Förra gången var 2011, och det var ett kärt återseende när man återingen samlades i Sunne.

– Det är ett jäkla väder och vi har lite manfall på grund av det, annars är det toppen. Kommunen ställer upp suveränt bra, som hyr ut till oss till ett mycket förmånligt pris och fixar med el och grejer. Det ska de ha en stor eloge för, säger Tommy Karlsson, som bor i Karlstad men ursprungligen kommer ifrån Gettjärn.

Ett nätverk

Själva årsmötet utgjorde dock en relativt liten del av helgen. Den mesta tiden vigdes åt sociala aktiviteter som shopping, att besöka Mårbacka och en gemensam festmiddag.

– Det sociala är det absolut viktigaste och poängen med vår förening. Vi vill samla folk som har samma intresse, och så får man ett nätverk som kan hjälpa till och komma med råd om man till exempel ska bygga om någonting i sin buss.

Varför ska man ha en buss, i stället för vanlig husbil eller husvagn?

– Det är inget lull-lull och skit och ingen prestige i vem som är störst eller bäst; bara gamla trotjänare till fordon och folk med äkta intresse.

Vädersäkert

Lars-Åke Melin från Åmål tycker själv att bekvämligheten med en buss är oslagbar.

– Första gången jag körde buss hamnade jag i störtregn på en camping i Hässleholm, så där så att en knappt kunde se framför sig. Jag stannade bara till och tog en kopp kaffe. De som hade husvagn hann bli blöta under tiden jag drack upp.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.