2016-04-29 11:40

2016-04-29 11:40

Gettjärn satsar på nytt

INFÖR SERIESTARTEN: "Har gått överraskande snabbt"

När Gettjärns IF ikväll spelar sin första seriematch för säsongen, är det egentligen som ett helt nytt lag. Med ett antal spelare bland asylsökande i kommunen samt spelare från nedlagda Gräsmarks GOIF blir säsongen en plantskola för att etablera nya fotbollsspelare i trakten.
– Försvaret ser redan jättebra ut, säger Per Nilsson, spelande tränare.

Han är själv ett av klubbens nyaste tillskott, som senast har gjort två säsonger som tränare för Lysviks IF.

– Redan i höstas kände jag att min arbetssituation inte var hållbar ihop med att träna ett lag i division 5 och tiden det kräver. Jag fick ett erbjudande om att starta Gräsmarks lag igen, som då slogs ihop med Gettjärn som tappat flera spelare.

Ständiga framsteg

Till laget har även ett gäng asylsökande från boende i Gräsmark i Gylleby tillkommit. På träningarna hörs ofta minst fyra olika språk, och den mer komplicerade kommunikationen har gjort att träningarna lagts på en lite enklare nivå än tidigare.

– Men utvecklingen har trots det varit väldigt bra och snabb. Jag tycker att alla verkar komma in i laget mer och mer och jag har sett framsteg på varje träningsmatch. Vi har spelat fem träningsmatcher och vunnit två, vilket är bättre än jag hade vågat hoppas på. Försvaret ser redan jättebra ut, men det är svårare med målskyttar, säger Per Nilsson.

Etablera spelare

Men någon direkt målsättning för placeringen i divisionen är inte satt.

– Tyvärr ser det ut att vara en extremt svår sjua i år. Flera andra klubbar har andralag med division 5-klass.

Per Nilsson tar det dock med ro.

– Man ska se det här som ett helt nytt lag och vårt fokus blir på utveckling av spelare. Till hösten tror jag att vi kommer att kunna plocka en hel del poäng, men det kan också bli så att föreningen delar på sig och blir Gräsmark respektive Gettjärn igen, beroende på hur spelarunderlaget ser ut då. Det är väl det långsiktiga målet.

Start ikväll

Ikväll är premiärmatchen mot Bergsängs BK hemma på Rottnavallen i Gräsmark.

– Det är väldigt svårt att sia om matchen, men jag har känslan av att det kan bli en jämn historia, säger Per Nilsson.

Han är själv ett av klubbens nyaste tillskott, som senast har gjort två säsonger som tränare för Lysviks IF.

– Redan i höstas kände jag att min arbetssituation inte var hållbar ihop med att träna ett lag i division 5 och tiden det kräver. Jag fick ett erbjudande om att starta Gräsmarks lag igen, som då slogs ihop med Gettjärn som tappat flera spelare.

Ständiga framsteg

Till laget har även ett gäng asylsökande från boende i Gräsmark i Gylleby tillkommit. På träningarna hörs ofta minst fyra olika språk, och den mer komplicerade kommunikationen har gjort att träningarna lagts på en lite enklare nivå än tidigare.

– Men utvecklingen har trots det varit väldigt bra och snabb. Jag tycker att alla verkar komma in i laget mer och mer och jag har sett framsteg på varje träningsmatch. Vi har spelat fem träningsmatcher och vunnit två, vilket är bättre än jag hade vågat hoppas på. Försvaret ser redan jättebra ut, men det är svårare med målskyttar, säger Per Nilsson.

Etablera spelare

Men någon direkt målsättning för placeringen i divisionen är inte satt.

– Tyvärr ser det ut att vara en extremt svår sjua i år. Flera andra klubbar har andralag med division 5-klass.

Per Nilsson tar det dock med ro.

– Man ska se det här som ett helt nytt lag och vårt fokus blir på utveckling av spelare. Till hösten tror jag att vi kommer att kunna plocka en hel del poäng, men det kan också bli så att föreningen delar på sig och blir Gräsmark respektive Gettjärn igen, beroende på hur spelarunderlaget ser ut då. Det är väl det långsiktiga målet.

Start ikväll

Ikväll är premiärmatchen mot Bergsängs BK hemma på Rottnavallen i Gräsmark.

– Det är väldigt svårt att sia om matchen, men jag har känslan av att det kan bli en jämn historia, säger Per Nilsson.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.