2016-01-27 16:49

2016-01-28 09:07

Slutar förmedla gåvor

SUNNE: Föreningarna får själva ta emot kondoleanser

Fram till nyår har begravningsbyråer förmedlat kondoleanser till begravningar.
Men nu är det slut med det.
– Vi får inte längre hantera kontanter. I fortsättningen måste folk vända sig direkt till den fond de vill skänka pengar till, berättar Zara Karvala som driver Alfa Omega.

När man lämnar en kondoleans brukar man samtidigt ge en gåva till en fond. Detta har man fram till nyår kunnat göra via en begravningsbyrå. Men nu är det alltså slut med det. Orsaken är att när en begravningsbyrå förmedlar pengar, omfattas de enligt Finansinspektionen av lagen om betaltjänster. Att vara betaltjänstleverantör innebär en engångskostnad på 65 000 kronor samt en ytterligare kostnad varje månad, och det är mycket pengar för en tjänst som begravningsbyråerna mer eller mindre haft som en service.

Zara Karvala och Yvonne Bergqvist på Fonus i Sunne har blandade känslor inför att det blivit så här.

– För oss lättar arbetsbördan. Men jag tycker synd om folk, främst de äldre som drabbas i och med att allt mer sköts via Internet. Men när det gäller lokala föreningar vet jag att det finns många kontaktpersoner man kan ringa till, berättar Yvonne Bergqvist på Fonus i Sunne.

Informerar

Både Alfa Omega och Fonus kommer att i fortsättningen att hjälpa till så gott de kan med att förmedla kontakter.

– Jag har skrivit ihop en lista på de fonder som folk brukar skänka till och tänker informera om den, berättar Zara Karvala.

För många föreningar är gåvorna avgörande för deras verksamhet. En av de lokala här i Sunne är föreningen Jon Bengtssätern.

– Åttio procent av våra inkomster kommer från gåvor i samband med kondoleanser. Så de är jätteviktiga, konstaterar föreningens ordförande Sven Oskarsson.

Sköter tre stugor

Jonbengtssätern ägs av Barncancerföreningen Västra Sverige. Inkomsterna som stödföreningen får in går till att sköta om de tre stugorna dit familjer med barn som drabbats av cancer kan komma för att koppla av.

Egen lösning

När Sven fick beskedet om att begravningsbyråerna inte längre får förmedla gåvor, bestämde han sig för att få till en egen lösning.

– Om vi ska bibehålla vår verksamhet är det bara att sätta i gång och göra något. Så jag tog kontakt med begravningsbyråerna och vi gjorde upp att de kan lämna ut kontaktuppgifter till mig. Sedan ordnar jag själv kondoleansen, berättar han.

När man lämnar en kondoleans brukar man samtidigt ge en gåva till en fond. Detta har man fram till nyår kunnat göra via en begravningsbyrå. Men nu är det alltså slut med det. Orsaken är att när en begravningsbyrå förmedlar pengar, omfattas de enligt Finansinspektionen av lagen om betaltjänster. Att vara betaltjänstleverantör innebär en engångskostnad på 65 000 kronor samt en ytterligare kostnad varje månad, och det är mycket pengar för en tjänst som begravningsbyråerna mer eller mindre haft som en service.

Zara Karvala och Yvonne Bergqvist på Fonus i Sunne har blandade känslor inför att det blivit så här.

– För oss lättar arbetsbördan. Men jag tycker synd om folk, främst de äldre som drabbas i och med att allt mer sköts via Internet. Men när det gäller lokala föreningar vet jag att det finns många kontaktpersoner man kan ringa till, berättar Yvonne Bergqvist på Fonus i Sunne.

Informerar

Både Alfa Omega och Fonus kommer att i fortsättningen att hjälpa till så gott de kan med att förmedla kontakter.

– Jag har skrivit ihop en lista på de fonder som folk brukar skänka till och tänker informera om den, berättar Zara Karvala.

För många föreningar är gåvorna avgörande för deras verksamhet. En av de lokala här i Sunne är föreningen Jon Bengtssätern.

– Åttio procent av våra inkomster kommer från gåvor i samband med kondoleanser. Så de är jätteviktiga, konstaterar föreningens ordförande Sven Oskarsson.

Sköter tre stugor

Jonbengtssätern ägs av Barncancerföreningen Västra Sverige. Inkomsterna som stödföreningen får in går till att sköta om de tre stugorna dit familjer med barn som drabbats av cancer kan komma för att koppla av.

Egen lösning

När Sven fick beskedet om att begravningsbyråerna inte längre får förmedla gåvor, bestämde han sig för att få till en egen lösning.

– Om vi ska bibehålla vår verksamhet är det bara att sätta i gång och göra något. Så jag tog kontakt med begravningsbyråerna och vi gjorde upp att de kan lämna ut kontaktuppgifter till mig. Sedan ordnar jag själv kondoleansen, berättar han.