2015-07-27 06:00

2015-07-27 08:45

Veteraner på marsch

SUNNE: Vill hylla sina kamrater

Baskrar och medaljer sågs på många deltagare i den marsch som arrangerades i lördags genom Sunne. Syftet var att träffas och dela erfarenheter. Men också att hedra militära och civila veteraner.

De har varit i Tchad eller i Sudan, i Kosovo eller i Afghanistan - någonstans där det pågått eller pågår internationella insatser för att säkra fred och säkerhet. De har varit en del av försvarsmaktens utlandsstyrka och kallas veteraner när de kommit hem.

Blivit bättre

De har inte alltid uppskattats efter förtjänst, tycker de själva. Men det har blivit bättre de senaste åren:

– Vår insats har uppmärksammats genom veterandagar och ett monument i Stockholm. Man har också blivit bättre på att ta hand om dem som drabbas till exempel av posttraumatisk stress, berättar Jan-Eric Edström, sekreterare i Veteranerna Värmland.

Det är den föreningen som stod bakom marschen som startade vid Stamfrändesmonumentet i Sunne på lördagen och avslutades med en ceremoni i kyrkan. Där var det sång, musik, tal och en tyst minut för dem som förolyckats.

Civila och militära

Äldre veteraner som till exempel var i Kongo på 60-talet gick sida vid sida med unga som kanske varit i Afghanistan nyligen. Militärer eller civila, för i den här föreningen är alla som gjort en insats välkomna. Det kan vara sjukvårdspersonal, poliser eller andra yrken.

– Vi behöver träffas och prata med varandra. Vi har så många upplevelser som folk inte förstår. Även om vi är i olika åldrar och har varit på olika ställen så har vi alla det gemensamt att vi har satt våra liv på spel många gånger, säger Jan-Eric Edström.

Sårad i Kongo

Det har till exempel Sven Monander gjort. Han blev sårad av granatsplitter i Kongo 1961. I år fick han försvarsmaktens medalj för sårade i strid, mer än femtio år efter händelsen.

Rickard Enér är betydligt yngre än Sven Monander, och han tycker liksom Sven att det är viktigt att träffa andra som varit ute.

– Ett av de stora problemen är att komma hem, säger han.

Många har positiva upplevelser, men andra kommer hem och mår dåligt. Posttraumatisk stress är inte ovanligt. Kamratstöd är därför en av föreningens viktigaste uppgifter.

Veteranerna Värmland är en nybildad förening och man har bland annat träffar för sina medlemmar varje månad. Föreningen är en del av Sveriges Veteranförbund Fredsbaskrarna, SVF.

Den 14 augusti startar en nationell veteranmarsch i Örebro. Då går man 30 mil och avslutar i Stockholm den 22 augusti.

 

De har varit i Tchad eller i Sudan, i Kosovo eller i Afghanistan - någonstans där det pågått eller pågår internationella insatser för att säkra fred och säkerhet. De har varit en del av försvarsmaktens utlandsstyrka och kallas veteraner när de kommit hem.

Blivit bättre

De har inte alltid uppskattats efter förtjänst, tycker de själva. Men det har blivit bättre de senaste åren:

– Vår insats har uppmärksammats genom veterandagar och ett monument i Stockholm. Man har också blivit bättre på att ta hand om dem som drabbas till exempel av posttraumatisk stress, berättar Jan-Eric Edström, sekreterare i Veteranerna Värmland.

Det är den föreningen som stod bakom marschen som startade vid Stamfrändesmonumentet i Sunne på lördagen och avslutades med en ceremoni i kyrkan. Där var det sång, musik, tal och en tyst minut för dem som förolyckats.

Civila och militära

Äldre veteraner som till exempel var i Kongo på 60-talet gick sida vid sida med unga som kanske varit i Afghanistan nyligen. Militärer eller civila, för i den här föreningen är alla som gjort en insats välkomna. Det kan vara sjukvårdspersonal, poliser eller andra yrken.

– Vi behöver träffas och prata med varandra. Vi har så många upplevelser som folk inte förstår. Även om vi är i olika åldrar och har varit på olika ställen så har vi alla det gemensamt att vi har satt våra liv på spel många gånger, säger Jan-Eric Edström.

Sårad i Kongo

Det har till exempel Sven Monander gjort. Han blev sårad av granatsplitter i Kongo 1961. I år fick han försvarsmaktens medalj för sårade i strid, mer än femtio år efter händelsen.

Rickard Enér är betydligt yngre än Sven Monander, och han tycker liksom Sven att det är viktigt att träffa andra som varit ute.

– Ett av de stora problemen är att komma hem, säger han.

Många har positiva upplevelser, men andra kommer hem och mår dåligt. Posttraumatisk stress är inte ovanligt. Kamratstöd är därför en av föreningens viktigaste uppgifter.

Veteranerna Värmland är en nybildad förening och man har bland annat träffar för sina medlemmar varje månad. Föreningen är en del av Sveriges Veteranförbund Fredsbaskrarna, SVF.

Den 14 augusti startar en nationell veteranmarsch i Örebro. Då går man 30 mil och avslutar i Stockholm den 22 augusti.