2015-03-24 10:11

2015-03-24 10:11

Fullt i hallen på EBC

SUNNE: Kravlös speldag främjar basketintresset

Prova-på. Inga vinnare eller förlorare; bara spel för spelandets skull. När Sunne BBK stod värd för Värmlands basketklubbars EBC i söndags fick över 130 nybörjarspelare fördelade på 17 lag testa att spela prestigelöst mot andra lag.
– Det betyder jättemycket, att känna att glädjen i att spela basket handlar om annat än att vara bäst eller sämst, säger Mikael Myrén, tränare för Sunne BBK.

EBC står för Easy basket challenge och innebär att de lag som ännu är för små för att spela vanligt seriespel ändå får chans att spela mot andra lag utan att behöva känna tävlingspress på sig. Basketklubbarna i Värmlandsregionen har en sådan träff i månaden. I söndags var det Sunne BBK:s tur och en härlig avslutning på basketsäsongen, enligt tränaren Mikael Myrén.

Familjefest

– Det var en riktigt lyckad dag, får jag lov att säga. Första matchen började klockan tio och vi höll på till halv fem, så det var en heldag. Vi måste ha varit 300 – 400 personer i hallen, med alla föräldrar och mormödrar och alla andra som kom och tittade. Jag tror att de sålde för 4700 kronor i kafeterian, så för klubbens skull är det ju underbart med så mycket folk.

Han beskriver EBC som ren och skär träning och lek, men med skillnaden att man får känna på hur en riktig match går till.

– Det är sådant som är svårt att lära sig på vanlig träning, det är först i mötet mot andra lag som det uppstår. Vi berättar att ”nu knuffades du, det får man inte göra”, men man blir inte utfoulad för det. Och inga poäng räknas, utan det är spel för spelandets skull.

Är det ingen som invänder mot det, om man till exempel sätter ett riktigt snyggt mål?

– Säkert finns det någon, men det är upp till tränaren att ta den prestigen ur eleverna. I den här åldern är kamratskapet viktigt, och det stärks om man får spela matcher utan prestige och rädsla för att vara dålig.

EBC står för Easy basket challenge och innebär att de lag som ännu är för små för att spela vanligt seriespel ändå får chans att spela mot andra lag utan att behöva känna tävlingspress på sig. Basketklubbarna i Värmlandsregionen har en sådan träff i månaden. I söndags var det Sunne BBK:s tur och en härlig avslutning på basketsäsongen, enligt tränaren Mikael Myrén.

Familjefest

– Det var en riktigt lyckad dag, får jag lov att säga. Första matchen började klockan tio och vi höll på till halv fem, så det var en heldag. Vi måste ha varit 300 – 400 personer i hallen, med alla föräldrar och mormödrar och alla andra som kom och tittade. Jag tror att de sålde för 4700 kronor i kafeterian, så för klubbens skull är det ju underbart med så mycket folk.

Han beskriver EBC som ren och skär träning och lek, men med skillnaden att man får känna på hur en riktig match går till.

– Det är sådant som är svårt att lära sig på vanlig träning, det är först i mötet mot andra lag som det uppstår. Vi berättar att ”nu knuffades du, det får man inte göra”, men man blir inte utfoulad för det. Och inga poäng räknas, utan det är spel för spelandets skull.

Är det ingen som invänder mot det, om man till exempel sätter ett riktigt snyggt mål?

– Säkert finns det någon, men det är upp till tränaren att ta den prestigen ur eleverna. I den här åldern är kamratskapet viktigt, och det stärks om man får spela matcher utan prestige och rädsla för att vara dålig.