2018-08-20 10:07

2018-08-20 10:08

Hon är Storfors hemliga vapen

STORFORS: Årets Storforsare är utsedd

En både överväldigad och överrumplad Gun-Britt Hulth utsågs på söndagen till Årets Storforsare 2018.
Hon prisas för sina insatser som Storfors BTK:s hemliga vapen.

Det är Storfors Hembygdsförening som varje år utser Årets Storforsare. I år hade ovanligt många nomineringar kommit in och ovanligt många pekade också på en och samma person – SM-guldvinnarnas ”lagmamma” som kanske inte syns så mycket utåt men som alltid finns där som en sammanhållande kraft.

Gun-Britt Hulth är central i lagbygget som den som stöttar både mentalt och med service till spelarna som reser in till Storfors från olika länder. Många längtar till Storfors bara för att få äta Gun-Britts svenska husmanskost.

– Ofta blir de besvikna om jag inte kan följa med till någon match. Det visar ju att de uppskattar mig, säger Gun-Britt, som också får fungera som lite ställföreträdande mamma.

– Visst blir det en del förtroenden. Vi pratar om det mesta, stort och smått precis som jag gör med mina egna döttrar, säger hon.

I år finns tre av förra årets spelare kvar, medan tre nya och en nygammal kommer till.

– Det kan kännas jobbigt när någon försvinner, men det är naturligtvis roligt att lära känna de nya också. Jag har lärt mig massor just för att de kommer från så olika kulturer, säger Gun-Britt och berättar att både barn och barnbarn finns med när spelarna besöker Storfors.

– De lär känna hela våra familjer, säger hon.

I hembygdsföreningen motivering skriver man bland annat att Gun-Britt hjälp spelarna med både praktiskt och mentalt stöd, att hon bidragit till SM-guldet genom avslappande spelare och att hon hjälpt till att sätta Storfors på kartan.

Priset delades ut under föreningens årliga hembygdsdag som också bjöd på hönsbingo, fina gamla bilar, försäljning, fika, lotterier och underhållning med gruppen Trio Retur.

Det är Storfors Hembygdsförening som varje år utser Årets Storforsare. I år hade ovanligt många nomineringar kommit in och ovanligt många pekade också på en och samma person – SM-guldvinnarnas ”lagmamma” som kanske inte syns så mycket utåt men som alltid finns där som en sammanhållande kraft.

Gun-Britt Hulth är central i lagbygget som den som stöttar både mentalt och med service till spelarna som reser in till Storfors från olika länder. Många längtar till Storfors bara för att få äta Gun-Britts svenska husmanskost.

– Ofta blir de besvikna om jag inte kan följa med till någon match. Det visar ju att de uppskattar mig, säger Gun-Britt, som också får fungera som lite ställföreträdande mamma.

– Visst blir det en del förtroenden. Vi pratar om det mesta, stort och smått precis som jag gör med mina egna döttrar, säger hon.

I år finns tre av förra årets spelare kvar, medan tre nya och en nygammal kommer till.

– Det kan kännas jobbigt när någon försvinner, men det är naturligtvis roligt att lära känna de nya också. Jag har lärt mig massor just för att de kommer från så olika kulturer, säger Gun-Britt och berättar att både barn och barnbarn finns med när spelarna besöker Storfors.

– De lär känna hela våra familjer, säger hon.

I hembygdsföreningen motivering skriver man bland annat att Gun-Britt hjälp spelarna med både praktiskt och mentalt stöd, att hon bidragit till SM-guldet genom avslappande spelare och att hon hjälpt till att sätta Storfors på kartan.

Priset delades ut under föreningens årliga hembygdsdag som också bjöd på hönsbingo, fina gamla bilar, försäljning, fika, lotterier och underhållning med gruppen Trio Retur.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.