2015-01-11 20:29

2015-01-20 22:41

Snöig Kalhyttepremiär

FILIPSTAD

Under lördagen kördes skidtävlingen Kalhyttepremiären i ett snöigt Filipstad.

I vanliga fall genomförs tävlingen under annandagen, men på grund av det milda vädret som rådde vid det tillfället så fick tävlingsdatumet flyttas. Mer än 160 deltagare i åldrarna 7–16 från hela Sverige deltog på banorna som längre fram i år även kommer stå värd för USM. Tävlingen för de yngsta avgörs på 800 meter medan de äldsta åker 7,5 kilometer. Emma och Maja Eriksson från arrangörsklubben Filipstad SF vann sina respektive klasser.

– Kul att Emma och Maja vann. Det finns många lovande ungdomar runt om i Sverige som var med och deltog här. Nu ser vi verkligen fram emot USM, säger klubbens ordförande Lars Göran Pettersson.

I vanliga fall genomförs tävlingen under annandagen, men på grund av det milda vädret som rådde vid det tillfället så fick tävlingsdatumet flyttas. Mer än 160 deltagare i åldrarna 7–16 från hela Sverige deltog på banorna som längre fram i år även kommer stå värd för USM. Tävlingen för de yngsta avgörs på 800 meter medan de äldsta åker 7,5 kilometer. Emma och Maja Eriksson från arrangörsklubben Filipstad SF vann sina respektive klasser.

– Kul att Emma och Maja vann. Det finns många lovande ungdomar runt om i Sverige som var med och deltog här. Nu ser vi verkligen fram emot USM, säger klubbens ordförande Lars Göran Pettersson.