2016-04-27 06:00

2016-04-27 06:00

Karlstads gymnaster bjöd publiken på stor show

GYMNASTIK: Explosion och precision i Fröding Arena

FESTLIGT. Karlstads gymnastikförening bjöd på en sprudlande uppvisning under deras årliga vårkavalkad. Det var fullsatt i Fröding Arena när klubbens alla träningstrupper glänste på golvet.

Det var i söndags som Karlstad GF bjöd in familj och vänner för att visa vad de lärt sig under det gångna året i en färgsprakande och livfull show. Dagen bestod av nummer i flera olika discipliner, i diverse åldrar och kunskapsnivåer.

Bamses familjegympa, med de allra minsta barnen, charmade publiken när de klev ut på golvet och bjöd på ett lekfullt nummer iklädda fina kostymer och med ansiktsmålningar.

– Vi har en väldigt stor ungdomssektion, där de allra yngsta är runt tre år. Och sedan när många blir äldre väljer de att engagera sig i klubben som ledare eller tränare också, så det är jätteroligt, säger Karlstad GF:s ordförande Sofia Håkansson.

Segernummer

Ett annat gäng som fick ta emot publikens jubel var träningsgruppen Venus som håller på med truppgymnastik. Gruppen har tidigare under året uppträtt med det Michael Jackson-inspirerade numret de visade upp.

– Det var lite nervöst. Men vi har tävlat med det tre gånger och kommit etta, tvåa och trea. Det är viktigt att ha självförtroende och våga, berättar nioåringarna Ingrid Kjaerstad och Tilde Bolinder som till vardags tränar med Venus.

Ingrid och Tilde, som hållit på med gymnastiken i tre år, tycker att dans och att göra volter är extra kul. Men det finns även något extra som de båda gärna vill prova på.

– Vi skulle vilja test cheerleading, säger de unga gymnasterna.

Man får lita på de som fångar

Några som har testat på cheerleading och som trivs som fiskarna i vattnet är 14-åriga Alva Masth Larsson och 12-åriga Hanna Florqvist. Duon uppträdde på kavalkaden med sin trupp Purple Divas som är ett junior level ett-lag.

– Vi har hållit på i ett år, och vann DM. Det roligaste är att vara med alla kompisar, men det är också svårt. Speciellt att bygga samt alla svåra gymnastikgrejer, förklarar Alva och Hanna.

Men trots alla svåra trick de utför oroar de sig inte:

– Det är faktiskt inte så läskigt. Man får lita på de som fångar en. Vi började träna i höstas och har blivit tighta.

Sikte mot RM

För Karlstads cheerleaderlag junior samt senior level tre väntar Riksmästerskapet snart.

Efter framgångar i DM, där båda tog guld, är det optimistiska inställningar inför RM. På uppvisningen mäktade junior level tre-truppen Purple Angels med ett nummer som var en bra förberedelse inför mästerskapet, och som satte publiken i extas.

– Purple Angels är klubbens bästa lag. Vi visade upp ett nummer som var en blandning mellan level tre och fyra vilket är mer avancerat än det vi kommer tävla med i RM, berättar Alice Carlsson tränare för Purple Angels.

Det var i söndags som Karlstad GF bjöd in familj och vänner för att visa vad de lärt sig under det gångna året i en färgsprakande och livfull show. Dagen bestod av nummer i flera olika discipliner, i diverse åldrar och kunskapsnivåer.

Bamses familjegympa, med de allra minsta barnen, charmade publiken när de klev ut på golvet och bjöd på ett lekfullt nummer iklädda fina kostymer och med ansiktsmålningar.

– Vi har en väldigt stor ungdomssektion, där de allra yngsta är runt tre år. Och sedan när många blir äldre väljer de att engagera sig i klubben som ledare eller tränare också, så det är jätteroligt, säger Karlstad GF:s ordförande Sofia Håkansson.

Segernummer

Ett annat gäng som fick ta emot publikens jubel var träningsgruppen Venus som håller på med truppgymnastik. Gruppen har tidigare under året uppträtt med det Michael Jackson-inspirerade numret de visade upp.

– Det var lite nervöst. Men vi har tävlat med det tre gånger och kommit etta, tvåa och trea. Det är viktigt att ha självförtroende och våga, berättar nioåringarna Ingrid Kjaerstad och Tilde Bolinder som till vardags tränar med Venus.

Ingrid och Tilde, som hållit på med gymnastiken i tre år, tycker att dans och att göra volter är extra kul. Men det finns även något extra som de båda gärna vill prova på.

– Vi skulle vilja test cheerleading, säger de unga gymnasterna.

Man får lita på de som fångar

Några som har testat på cheerleading och som trivs som fiskarna i vattnet är 14-åriga Alva Masth Larsson och 12-åriga Hanna Florqvist. Duon uppträdde på kavalkaden med sin trupp Purple Divas som är ett junior level ett-lag.

– Vi har hållit på i ett år, och vann DM. Det roligaste är att vara med alla kompisar, men det är också svårt. Speciellt att bygga samt alla svåra gymnastikgrejer, förklarar Alva och Hanna.

Men trots alla svåra trick de utför oroar de sig inte:

– Det är faktiskt inte så läskigt. Man får lita på de som fångar en. Vi började träna i höstas och har blivit tighta.

Sikte mot RM

För Karlstads cheerleaderlag junior samt senior level tre väntar Riksmästerskapet snart.

Efter framgångar i DM, där båda tog guld, är det optimistiska inställningar inför RM. På uppvisningen mäktade junior level tre-truppen Purple Angels med ett nummer som var en bra förberedelse inför mästerskapet, och som satte publiken i extas.

– Purple Angels är klubbens bästa lag. Vi visade upp ett nummer som var en blandning mellan level tre och fyra vilket är mer avancerat än det vi kommer tävla med i RM, berättar Alice Carlsson tränare för Purple Angels.