2016-04-20 06:00

2016-04-21 08:17

Dubbelt jubel hos Skåre

HANDBOLL: Skåretränarna: "Vi har vunnit Värmlandsserien, västra Götalandsserien och dubbelt Lilla VM, vi är jättenöjda"

I finalen av Lilla VM var det bara Skåre på planen.
Klubben ställde upp med två lag, vit och grön, och båda gick hela vägen.
– Vi sa det innan att ett lag vinner men båda går härifrån som segrare, det är ju så, berättar Skåre vits målvakt och lagkapten Moa Johansson.

Föga förvånande så stod Skåre i B-flickornas final av Lilla VM i söndags. Men att föreningens båda lag skulle ta sig hela vägen fram var inte helt väntat.

Lag vit och grön spelade i grupp A respektive B och förlorade inte en enda match. När de sedan ställdes mot varandra var inte resultatet lika viktigt längre.

– Vi mötte dem (lag grön) men det känns ju som samma lag ändå, berättar målvakten Moa Johansson.

Finalen höll betydligt lägre tempo än gruppspelsduellerna och skärpan som båda lagen tidigare haft var inte lika vass. Dock visade Moa Johansson upp sig från sin bästa sida då hon släppte in ett mål under hela matchen, och det blev en avgörande faktor till att hennes Skåre vit vann mötet med siffrorna 7–1.

– Jag har ju koll hur de skjuter. Och det var inte en jättespännande final, den höll ganska lågt tempo. I gruppspelet var vi bättre, vi gjorde stabila matcher trots att vi blev lite stressade, forsätter hon.

Ledarnas målsättning inför turneringen var att ha två så jämna lag som möjligt, vilket de tycker att de lyckats med. Nästa...

– Vi delade upp dem så att det skulle bli så jämt som möjligt. Sen misslyckades vi med det i finalen, men i gruppspelet var det jättebra, berättar Skåres tränare Jörgen Porsedal och Carl Hallgren.

Flera priser

När det sedan var dags för prisutdelning stod Skåre som trefaldiga segrare. Förutom guldet i det värmländska mästerskapet fick de ta emot priser eftersom de vunnit både Värmlandsserien och västra Götalandsserien, mycket tack vare att laget har sådan bredd i deras trupp. Tränarduon avslöjar vad deras vinnarkoncept varit.

– Vi har en målsättning. Att alltid göra vårt bästa och ha så roligt som möjligt, varenda träning och match. Och vi hoppas att så många som möjligt ska vilja fortsätta att ha roligt och vilja göra sitt bästa. Då kan det bli riktigt bra, berättar dem.

Kristinehamn vann

I finalen för B-pojkar var det Kristinehamn som drog det längsta strået. Men Degerfors bjöd upp till kamp ordentligt.

Lagen har mött varandra ett flertal gånger under årens gång och brukar vara jämna, vilket speglades i den avgörande matchen.

Bataljen bjöd på heta känslor och ett högt tempo, där Kristinehamn var bäst på att förvalta deras chanser. Matchen slutade 4–9.

– Det har alltid varit jämnt mellan oss. Degerfors vann Värmlandsserien detta år, så det känns skönt att vi fick vinna här, berättar Kristinehamns tränare Mikael Blom.

Föga förvånande så stod Skåre i B-flickornas final av Lilla VM i söndags. Men att föreningens båda lag skulle ta sig hela vägen fram var inte helt väntat.

Lag vit och grön spelade i grupp A respektive B och förlorade inte en enda match. När de sedan ställdes mot varandra var inte resultatet lika viktigt längre.

– Vi mötte dem (lag grön) men det känns ju som samma lag ändå, berättar målvakten Moa Johansson.

Finalen höll betydligt lägre tempo än gruppspelsduellerna och skärpan som båda lagen tidigare haft var inte lika vass. Dock visade Moa Johansson upp sig från sin bästa sida då hon släppte in ett mål under hela matchen, och det blev en avgörande faktor till att hennes Skåre vit vann mötet med siffrorna 7–1.

– Jag har ju koll hur de skjuter. Och det var inte en jättespännande final, den höll ganska lågt tempo. I gruppspelet var vi bättre, vi gjorde stabila matcher trots att vi blev lite stressade, forsätter hon.

Ledarnas målsättning inför turneringen var att ha två så jämna lag som möjligt, vilket de tycker att de lyckats med. Nästa...

– Vi delade upp dem så att det skulle bli så jämt som möjligt. Sen misslyckades vi med det i finalen, men i gruppspelet var det jättebra, berättar Skåres tränare Jörgen Porsedal och Carl Hallgren.

Flera priser

När det sedan var dags för prisutdelning stod Skåre som trefaldiga segrare. Förutom guldet i det värmländska mästerskapet fick de ta emot priser eftersom de vunnit både Värmlandsserien och västra Götalandsserien, mycket tack vare att laget har sådan bredd i deras trupp. Tränarduon avslöjar vad deras vinnarkoncept varit.

– Vi har en målsättning. Att alltid göra vårt bästa och ha så roligt som möjligt, varenda träning och match. Och vi hoppas att så många som möjligt ska vilja fortsätta att ha roligt och vilja göra sitt bästa. Då kan det bli riktigt bra, berättar dem.

Kristinehamn vann

I finalen för B-pojkar var det Kristinehamn som drog det längsta strået. Men Degerfors bjöd upp till kamp ordentligt.

Lagen har mött varandra ett flertal gånger under årens gång och brukar vara jämna, vilket speglades i den avgörande matchen.

Bataljen bjöd på heta känslor och ett högt tempo, där Kristinehamn var bäst på att förvalta deras chanser. Matchen slutade 4–9.

– Det har alltid varit jämnt mellan oss. Degerfors vann Värmlandsserien detta år, så det känns skönt att vi fick vinna här, berättar Kristinehamns tränare Mikael Blom.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.