2016-03-01 11:30

2016-03-01 11:30

Bästa insatsen på många år

SKIDOR: Stor värmländsk trupp – trots snöbrist hemma

Värmlands skidförbund deltog i år med en rekordstor grupp i Ica cups riksfinal i Ulricehamn. Det värmländska inslaget bestod av 30 stycken 13–14-åriga åkare samt två ledare.

Ica cup är framförallt en lagtävling där distrikten samlar poäng i tre dagar. Första tävlingsdagen körs ett distanslopp, den andra genomförs sprint och skicross (ett kortare lopp med en hel del utmaningar med inslag av slalom, hopp, tvära svängar och gammalt hederligt orgeltramp) och på avslutningsdagen är det stafetter i de tre olika discipliner som tidigare genomförts individuellt,

Värmland hade här ett lag i skicross-stafetten, ett i sprintstafetten och hela fyra lag i långa stafetten. Ytterligare sex åkare från distriktet ingick i en pool där arrangören plockar ihop lag så att alla ska få chansen att åka.

En ledarstafett genomförs också där distriktets ledare får chansen att visa upp sina färdigheter och samtidigt samla in lite poäng till distriktet. Detta inslag brukar vara uppskattat och speciellt när disciplinen är skicross där mycket kan hända.

Bästa på länge

Efter sammanräkningen slutade Värmland i år på femte plats i distriktskampen vilket är den bästa placeringen på flera år.

– Vi är glada att laget tillsammans presterade så bra, säger ledarna Julia Eriksson och Julia Sköllerhag.

Värmland vann också en utlottning där priset var tre övernattningar i Mora för 16 personer. Tänkt som ett träningsläger.

– Det blir dock lite problem då vi ju var 30 deltagare på distriktskampen. Vi får se hur vi gör med detta, kanske kan vi få lite hjälp med finansiering så att alla kan få åka med, säger de värmländska ledarna.

Fler ungdomar

Värmlands skidförbund är mycket nöjt med Ica cup-laget och ser en ökning av antalet åkare i de yngre åldrarna. Detta trots snöfattiga vintrar och mycket jagande efter snö och skidspår.

– Vi tackar naturligtvis våra ungdomars föräldrar, som trots svårigheterna inte tappar tålamodet.

2010 startade Värmlands skidförbund Snow team Värmland, som är ett utvecklingsforum för distriktets unga skidåkare.

– Vi tror att detta har medfört att flera åkare har börjat med skidor och framförallt har det medfört att flera har fortsatt med sporten och att sammanhållningen inom distriktet har stärkts, säger Thomas Eriksson i det värmländska förbundets längdkommitté.

Ica cup är framförallt en lagtävling där distrikten samlar poäng i tre dagar. Första tävlingsdagen körs ett distanslopp, den andra genomförs sprint och skicross (ett kortare lopp med en hel del utmaningar med inslag av slalom, hopp, tvära svängar och gammalt hederligt orgeltramp) och på avslutningsdagen är det stafetter i de tre olika discipliner som tidigare genomförts individuellt,

Värmland hade här ett lag i skicross-stafetten, ett i sprintstafetten och hela fyra lag i långa stafetten. Ytterligare sex åkare från distriktet ingick i en pool där arrangören plockar ihop lag så att alla ska få chansen att åka.

En ledarstafett genomförs också där distriktets ledare får chansen att visa upp sina färdigheter och samtidigt samla in lite poäng till distriktet. Detta inslag brukar vara uppskattat och speciellt när disciplinen är skicross där mycket kan hända.

Bästa på länge

Efter sammanräkningen slutade Värmland i år på femte plats i distriktskampen vilket är den bästa placeringen på flera år.

– Vi är glada att laget tillsammans presterade så bra, säger ledarna Julia Eriksson och Julia Sköllerhag.

Värmland vann också en utlottning där priset var tre övernattningar i Mora för 16 personer. Tänkt som ett träningsläger.

– Det blir dock lite problem då vi ju var 30 deltagare på distriktskampen. Vi får se hur vi gör med detta, kanske kan vi få lite hjälp med finansiering så att alla kan få åka med, säger de värmländska ledarna.

Fler ungdomar

Värmlands skidförbund är mycket nöjt med Ica cup-laget och ser en ökning av antalet åkare i de yngre åldrarna. Detta trots snöfattiga vintrar och mycket jagande efter snö och skidspår.

– Vi tackar naturligtvis våra ungdomars föräldrar, som trots svårigheterna inte tappar tålamodet.

2010 startade Värmlands skidförbund Snow team Värmland, som är ett utvecklingsforum för distriktets unga skidåkare.

– Vi tror att detta har medfört att flera åkare har börjat med skidor och framförallt har det medfört att flera har fortsatt med sporten och att sammanhållningen inom distriktet har stärkts, säger Thomas Eriksson i det värmländska förbundets längdkommitté.