2017-08-02 19:27

2017-08-02 19:27

Valsarna åter i allsvenskan nästa år

MOTORSPORT: Efter året i division 1 – tillbaka i allsvenskan 2018

Inför året gick Valsarna, på grund av de ekonomiska problem klubben hade, självmant ner i speedwayens division 1. Nu står det klart att man återvänder till allsvenskan säsongen 2018.

– Det känns jättebra att det är klart nu. När man kör i division 1 är det inga publikintäkter att prata om, så det var aldrig något snack om att det bara skulle bli en ettårig sejour i division 1, säger ordföranden Kurt Brokvist.

De ekonomiska problemen orsakade att klubben inte klarade av att betala ut löner till lagets förare. De skulderna håller man nu på att betala av.

– Lönerna för toppåkarna är helt sjuka, och det har vi sagt att vi inte kan acceptera här i Valsarna. Vissa åkare i Elitserien kan ta 6000 kronor per poäng, och det har vi inte råd med helt enkelt. Just nu för vi en dialog med förarna som vi är skyldiga pengar och betalar av de skulderna, säger Brokvist.

Vad har Valsarna för lönebudget?

– Jag vill inte gå in på några summor, men vi har en budget för varje match som vi kollar på.

Helsvenskt

Vad Valsarna får för lag under kommande säsong är inte fastställt, men klart är att de vill köra ett helsvenskt lag, helst med så mycket värmlänningar som möjligt.

– Vi siktar på ett lag med endast svenskar. Det finns också väldigt många duktiga värmländska åkare som vi gärna skulle se i laget. Victor Palovaara, Anders Mellgren, Jonathan Ejnemark är exempel på några som definitivt skulle vara intressanta.

– Med ett helvärmländskt lag skulle det publika intresset öka också. Vi är motsatsen till Färjestad helt enkelt, vi vill ha värmlänningar i vårt lag, skrattar Brokvist.

Yngre förare

Inte bara vill Hagforslaget satsa på svenskar och värmlänningar. Klubbens yngre förmågor ska också de få chansen att köra.

– Vi vill satsa på våra yngre åkare så at de får chansen att prova på allsvenskan. Om de inte får det i ung ålder får de inget tempo i kroppen och får svårare att komma in i det.

”Det bästa startfältet någonsin i Värmland”

På lördag arrangerar Valsarna Dennis Jonssons avskedsrace. Jonsson, som tidigare har kört för värmlänningarna, kraschade våldamt under fjolåret i en match och bröt nacken. Han avslutade ett par månader senare karriären.

– Publiken kan förvänta sig den bästa speedwaytävlingen genom alla tider på Tallhult. Det är det bästa startfältet någonsin i Värmland. Tävlingen blir en individuell tävling och körs med GP-upplägg.

Inte bara blir det svenska och värmländska förare utan även många utländska stjärnor.

– Det känns jättebra att det är klart nu. När man kör i division 1 är det inga publikintäkter att prata om, så det var aldrig något snack om att det bara skulle bli en ettårig sejour i division 1, säger ordföranden Kurt Brokvist.

De ekonomiska problemen orsakade att klubben inte klarade av att betala ut löner till lagets förare. De skulderna håller man nu på att betala av.

– Lönerna för toppåkarna är helt sjuka, och det har vi sagt att vi inte kan acceptera här i Valsarna. Vissa åkare i Elitserien kan ta 6000 kronor per poäng, och det har vi inte råd med helt enkelt. Just nu för vi en dialog med förarna som vi är skyldiga pengar och betalar av de skulderna, säger Brokvist.

Vad har Valsarna för lönebudget?

– Jag vill inte gå in på några summor, men vi har en budget för varje match som vi kollar på.

Helsvenskt

Vad Valsarna får för lag under kommande säsong är inte fastställt, men klart är att de vill köra ett helsvenskt lag, helst med så mycket värmlänningar som möjligt.

– Vi siktar på ett lag med endast svenskar. Det finns också väldigt många duktiga värmländska åkare som vi gärna skulle se i laget. Victor Palovaara, Anders Mellgren, Jonathan Ejnemark är exempel på några som definitivt skulle vara intressanta.

– Med ett helvärmländskt lag skulle det publika intresset öka också. Vi är motsatsen till Färjestad helt enkelt, vi vill ha värmlänningar i vårt lag, skrattar Brokvist.

Yngre förare

Inte bara vill Hagforslaget satsa på svenskar och värmlänningar. Klubbens yngre förmågor ska också de få chansen att köra.

– Vi vill satsa på våra yngre åkare så at de får chansen att prova på allsvenskan. Om de inte får det i ung ålder får de inget tempo i kroppen och får svårare att komma in i det.

”Det bästa startfältet någonsin i Värmland”

På lördag arrangerar Valsarna Dennis Jonssons avskedsrace. Jonsson, som tidigare har kört för värmlänningarna, kraschade våldamt under fjolåret i en match och bröt nacken. Han avslutade ett par månader senare karriären.

– Publiken kan förvänta sig den bästa speedwaytävlingen genom alla tider på Tallhult. Det är det bästa startfältet någonsin i Värmland. Tävlingen blir en individuell tävling och körs med GP-upplägg.

Inte bara blir det svenska och värmländska förare utan även många utländska stjärnor.

  • Erik Dahlén

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.