2016-07-30 06:00

2016-07-30 06:00

Hästfylld helg i Karlstad

KARLSTAD: Över 300 starter till helgens ridtävlingar i Karlstad

Hästar, ponnys, nervösa ryttare, sol och glada funktionärer, allt detta finns på Karlstad Ridklubb under helgen när meetinget Solstahoppet går av stapeln.

Solstahoppet är en fyradagars ridtävling arrangerad av och på Karlstad Ridklubb och äger rum under helgen. Tävlingen lockar många värmländska ekipage, men det kommer även ekipage från Örebro län, västra Götaland och Dalarna under helgen. Klasserna under helgen sträcker sig från LD till LA för ponny och höjderna 90 centimeter till 125 centimeter för storhäst.

– Det är cirka 350 starter sammanlagt under helgen, berättar Eva Mossberg, som är ansvarig för sekretariatet under helgen.

Tävlingen görs möjlig tack vare av alla frivilliga funktionärer inom klubben som ställer upp. För att alla olika element kring tävlingen ska flyta på krävs ett stort engagemang från klubbens medlemmar. Och de ställer gärna upp och hjälper till under helgen. Funktionärerna på ridtävlingar är ofta de onämnda hjältarna som sliter och kämpar för att allt ska fungera så smidigt som möjligt.

Ponnyklasserna är lagda på förmiddagarna och hästklasserna på eftermiddagarna. Ridklubben erbjuder även uppstallning under helgen för ekipage som tävlar under flera dagar. På tävlingsplatsen kommer det även finnas både kafeteria och ett grilltält som erbjuder mat och fika.

– Vi håller tummarna för fint väder hela helgen, eftersom tävlingsbanan är lagd utomhus, berättar Eva.

Hemmaklubben KRK har flera ekipage med bland startlistorna, både på ponnysidan och på hästsidan. Ridklubbens ridlärare Maria Persson och Niclas Dahlqvist kommer båda synas på tävlingsbanan under helgen.

– Såklart man håller en liten extra tumme för hemmaryttare, men vi är en solidarisk sport som hejar på alla, säger Eva.

Solstahoppet är en fyradagars ridtävling arrangerad av och på Karlstad Ridklubb och äger rum under helgen. Tävlingen lockar många värmländska ekipage, men det kommer även ekipage från Örebro län, västra Götaland och Dalarna under helgen. Klasserna under helgen sträcker sig från LD till LA för ponny och höjderna 90 centimeter till 125 centimeter för storhäst.

– Det är cirka 350 starter sammanlagt under helgen, berättar Eva Mossberg, som är ansvarig för sekretariatet under helgen.

Tävlingen görs möjlig tack vare av alla frivilliga funktionärer inom klubben som ställer upp. För att alla olika element kring tävlingen ska flyta på krävs ett stort engagemang från klubbens medlemmar. Och de ställer gärna upp och hjälper till under helgen. Funktionärerna på ridtävlingar är ofta de onämnda hjältarna som sliter och kämpar för att allt ska fungera så smidigt som möjligt.

Ponnyklasserna är lagda på förmiddagarna och hästklasserna på eftermiddagarna. Ridklubben erbjuder även uppstallning under helgen för ekipage som tävlar under flera dagar. På tävlingsplatsen kommer det även finnas både kafeteria och ett grilltält som erbjuder mat och fika.

– Vi håller tummarna för fint väder hela helgen, eftersom tävlingsbanan är lagd utomhus, berättar Eva.

Hemmaklubben KRK har flera ekipage med bland startlistorna, både på ponnysidan och på hästsidan. Ridklubbens ridlärare Maria Persson och Niclas Dahlqvist kommer båda synas på tävlingsbanan under helgen.

– Såklart man håller en liten extra tumme för hemmaryttare, men vi är en solidarisk sport som hejar på alla, säger Eva.

  • Johanna Lindholm