2016-05-01 18:52

2016-05-01 18:52

Håkan, 54, utklassade alla seniorer

ORIENTERING: Tiomilahjälten från 1989 och 1990 håller än

1989 och 1990 var Håkan Eriksson stor stafetthjälte när OK Tyr vann Tiomila.
26 år senare håller Håkan fortfarande klassen.
Han sopade banan med alla yngre konkurrenter i Solstaorienteringen.

Håkan, sedan många år tillbaka i moderklubben OK Skogsmårdarna i Malung, är ett unikum i svensk orientering.Under 1980- och 1990-talet hörde han till världseliten med flera VM-medaljer i prisskåpet. Under tio år representerade han OK Tyr under klubbens storhetstid.

I år fyller Håkan 55 år. Trots åldern hade inte seniorerna en chans i Solstaorienteringen. Han vann med ett par minuter tillgodo på konkurrenter som han nästan kunde ha varit farfar till.

– Stabilt lopp. Jag förstod att här gällde det att vara noggrann i alla riktningsförändringar och inte komma ur kurs.

På näst sista kontrollen bommade Håkan några futtiga sekunder. Annars satt allt klockrent.

Håkan vann inte någon delsträcka. De yngre är snabbare men han vann på sin rutin och orienteringsskicklighet.

Driv i steget

Även om han med ålderns rätt blivit lite långsammare är det fortfarande ett härligt driv i det erikssonska löpsteget. Få springer så elegant och vägvinnande som han.

Hur lyckas du hålla formen så här långt upp i åren?

– Jag tränar regelbundet, i någon form varje dag. Jag känner att jag behöver det med ett stillasittande jobb, säger Håkan.

Han gillade både banan och terräng i Solstaorienteringen som Skattkärrs SOK hade söder om Gapern. Speciellt svåra var inte banorna men de krävde koncentration med de många riktningsförändringarna.I damklassen fick rutinen i varje fall stå tillbaka för ungdomen. Malin Leandersson, 21 år, vann före klubbkompisen i OK Tyr Linda Take, 42 år.

Glädjande siffra för arrangerande Skattkärrs SOK var att så många som 421 deltagare sprang tävlingen.

Håkan, sedan många år tillbaka i moderklubben OK Skogsmårdarna i Malung, är ett unikum i svensk orientering.Under 1980- och 1990-talet hörde han till världseliten med flera VM-medaljer i prisskåpet. Under tio år representerade han OK Tyr under klubbens storhetstid.

I år fyller Håkan 55 år. Trots åldern hade inte seniorerna en chans i Solstaorienteringen. Han vann med ett par minuter tillgodo på konkurrenter som han nästan kunde ha varit farfar till.

– Stabilt lopp. Jag förstod att här gällde det att vara noggrann i alla riktningsförändringar och inte komma ur kurs.

På näst sista kontrollen bommade Håkan några futtiga sekunder. Annars satt allt klockrent.

Håkan vann inte någon delsträcka. De yngre är snabbare men han vann på sin rutin och orienteringsskicklighet.

Driv i steget

Även om han med ålderns rätt blivit lite långsammare är det fortfarande ett härligt driv i det erikssonska löpsteget. Få springer så elegant och vägvinnande som han.

Hur lyckas du hålla formen så här långt upp i åren?

– Jag tränar regelbundet, i någon form varje dag. Jag känner att jag behöver det med ett stillasittande jobb, säger Håkan.

Han gillade både banan och terräng i Solstaorienteringen som Skattkärrs SOK hade söder om Gapern. Speciellt svåra var inte banorna men de krävde koncentration med de många riktningsförändringarna.I damklassen fick rutinen i varje fall stå tillbaka för ungdomen. Malin Leandersson, 21 år, vann före klubbkompisen i OK Tyr Linda Take, 42 år.

Glädjande siffra för arrangerande Skattkärrs SOK var att så många som 421 deltagare sprang tävlingen.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.