2015-01-25 22:10

2015-01-25 22:33

Finnskoga MK årets arrangör i rallycross-VM

MOTOR: Finnskoga försvarade titeln - trots nytt format

I helgen som gick delades pris ut till bästa arrangör inom rallycross-VM, under en gala i Wien. I hård konkurrens gick utmärkelsen till Finnskoga MK och deras bana uppe i Höljes.

Under 2014 utökades rallycross-kartan från EM till VM. Finnskoga var en av de arrangörer vars bana fick sällskap av flera nya, riktigt vassa sådana världen över.

För de insatta kom det kanske inte som någon jätteförvåning när det stod klart att de trots detta plockade hem priset som bästa arrangör. Klubben har sedan många år tillbaka lagt beslag på utmärkelsen vad gäller EM, men för Morgan Östlund, ordförande, var det desto mer oväntat.

– Det är stor skillnad på EM och VM. Det är många länder som bjuder på riktigt vassa banor, inte minst Turkiet och Argentina, så vi blev rejält förvånade när det stod klart att vi vunnit.

Anledningen till att de lyckades försvara titeln, om man nu kan säga så med tanke på de nya förutsättningarna, beror enligt Morgan främst på en oslagbar atmosfär, men även på det hjärta som föreningens funktionärer visar upp.

– Publiken älskar det och bygden som sådan lever för det här och alla ställer upp. Det är ordning och reda på alla håll och det är vi mycket tacksamma för.

Till årets tävlingar görs trots detta en del förbättringar – målet är ännu ett nytt publikrekord och med anledning av detta skall det byggas ut för att fler personer ska kunna vistas på området.

– Vi vill få in fler personer och samtidigt göra det smidigare för alla som är där. Vill man växa måste man anpassa sig och vi försöker alltid göra allt vi kan för att alla ska trivas, avslutar Morgan.

Morgan fick även ta emot priset som årets klubbledare inom svensk bilsport, ett pris som delades ut parallellt under helgen på Motormässan i Stockholm.

Redan den 7:e februari körs årets första tävling uppe i de nordvärmländska skogarna då ”Rallycross on Ice”, ett samarrangemang med STCC, går av stapeln. I juli månad är det sedan dags för VM-cirkusen att göra ett nytt besök på ”världens bästa rallycrossbana”.

Under 2014 utökades rallycross-kartan från EM till VM. Finnskoga var en av de arrangörer vars bana fick sällskap av flera nya, riktigt vassa sådana världen över.

För de insatta kom det kanske inte som någon jätteförvåning när det stod klart att de trots detta plockade hem priset som bästa arrangör. Klubben har sedan många år tillbaka lagt beslag på utmärkelsen vad gäller EM, men för Morgan Östlund, ordförande, var det desto mer oväntat.

– Det är stor skillnad på EM och VM. Det är många länder som bjuder på riktigt vassa banor, inte minst Turkiet och Argentina, så vi blev rejält förvånade när det stod klart att vi vunnit.

Anledningen till att de lyckades försvara titeln, om man nu kan säga så med tanke på de nya förutsättningarna, beror enligt Morgan främst på en oslagbar atmosfär, men även på det hjärta som föreningens funktionärer visar upp.

– Publiken älskar det och bygden som sådan lever för det här och alla ställer upp. Det är ordning och reda på alla håll och det är vi mycket tacksamma för.

Till årets tävlingar görs trots detta en del förbättringar – målet är ännu ett nytt publikrekord och med anledning av detta skall det byggas ut för att fler personer ska kunna vistas på området.

– Vi vill få in fler personer och samtidigt göra det smidigare för alla som är där. Vill man växa måste man anpassa sig och vi försöker alltid göra allt vi kan för att alla ska trivas, avslutar Morgan.

Morgan fick även ta emot priset som årets klubbledare inom svensk bilsport, ett pris som delades ut parallellt under helgen på Motormässan i Stockholm.

Redan den 7:e februari körs årets första tävling uppe i de nordvärmländska skogarna då ”Rallycross on Ice”, ett samarrangemang med STCC, går av stapeln. I juli månad är det sedan dags för VM-cirkusen att göra ett nytt besök på ”världens bästa rallycrossbana”.

  • Rickard Reinli