2015-01-09 13:26

2015-01-20 23:14

Vinterrallycross i Karlstad och Höljes

MOTOR: Rally-X On Ice

Nu blir rallycrossen vinteridrott. I fyra tävlingar, med start i den 1 februari, ska Rally-X On Ice avgöras i Örebro, Höljes, Karlstad och Åre.

– Tre av tävlingarna blir tv-sända och vi kommer att bjuda på minst tolv Supercar Lites-bilar i varje, berättar Jonas Lundin, vd för arrangerande STCC AB.

Rallycrossporten växer lavinartat och Rally-X (SM) blev en succé 2014. Framförallt lockade nya klassen Supercar Lites många förare. Där slogs unga supertalanger som Kevin Hansen och Kevin Eriksson om segrar i mästerskapet med bland annat flerfaldige STCC-vinnaren Richard Göransson och rallystjärnan Patrik Flodin.

Nu möts flera utav dem igen på is.

Men de får räkna med tufft motstånd. Olsbergs MSE, teammästare i rallycross-VM 2014, finns med i organisationen bakom Rally-X On Ice och garanterar ett stort och slagkraftigt startfält i samtliga tävlingar.

– Tanken på en vinterserie har funnits hos mig en längre tid och nu när vi har tillräckligt med bilar för att försäkra oss om ett bra startfält är det verkligen läge att sjösätta projektet, säger Andréas Eriksson, ägare av Olsbergs MSE.

Jämte redan etablerade rallycrossförare kommer stjärnor från andra motorsportgrenar också att delta i serien.

– Kända förare, bland annat från de regioner där tävlingarna ska avgöras, bearbetas just nu. Inom kort hoppas vi kunna avslöja namnen på flera utav dem, säger Lundin.

Tre av tävlingarna i Rally-X On Ice kommer att avgöras i samband med andra stora idrottsevenemang. Premiären den 1 februari körs på Örebrotravet mitt under SM-veckan vinter. Där finns det alltså en mästerskapstitel att fightas om.

Den tredje deltävlingen avgörs i samband med Svenska rallyt på Färjestadstravet i Karlstad den 13 februari.

Finalen är planerad till Åresjön den 13 eller 14 mars, veckoslutet då den alpina världscupen för damer gästar Jämtland.

– SM-veckan, Svenska rallyt och den alpina världscupen kommer alla att hårdbevakas av Sveriges Television. SVT har nappat på vårt projekt vilket innebär att dessa deltävlingar i serien kommer att tv-sändas, berättar Lundin.

Den andra tävlingen i Rally-X On Ice avgörs den 7 februari på klassisk rallycrossmark, Höljes motorstadion i norra Värmland. Dit vallfärdade över 34 000 åskådare för att se sportens VM-stjärnor i somras. STCC och 40-årsjubilerande Finnskoga MK har gott hopp om att Rally-X On Ice också ska locka en hel del publik.

– Tävlingen ingår i klubbens jubileum och att det blir ett vinterevenemang passar bra. Första tävlingen på banan avgjordes nämligen den 1 februari 1976, berättar Morgan Östlund, ordförande i Finnskoga MK, som också avslöjar att klubben även planerar att bjuda publiken på en tävling i Supercar den 7 februari.

En grundförutsättning för att samtliga deltävlingar ska kunna genomföras är givetvis vädret. Framförallt krävs kyla för att skapa det underlag som krävs.

– När det gäller Örebro kommer vi att ta del av långsiktiga väderprognoser från SMHI i början på nästa vecka. Då tar vi också beslut om vi kommer att genomföra tävlingen eller inte, säger Lundin.

– Tre av tävlingarna blir tv-sända och vi kommer att bjuda på minst tolv Supercar Lites-bilar i varje, berättar Jonas Lundin, vd för arrangerande STCC AB.

Rallycrossporten växer lavinartat och Rally-X (SM) blev en succé 2014. Framförallt lockade nya klassen Supercar Lites många förare. Där slogs unga supertalanger som Kevin Hansen och Kevin Eriksson om segrar i mästerskapet med bland annat flerfaldige STCC-vinnaren Richard Göransson och rallystjärnan Patrik Flodin.

Nu möts flera utav dem igen på is.

Men de får räkna med tufft motstånd. Olsbergs MSE, teammästare i rallycross-VM 2014, finns med i organisationen bakom Rally-X On Ice och garanterar ett stort och slagkraftigt startfält i samtliga tävlingar.

– Tanken på en vinterserie har funnits hos mig en längre tid och nu när vi har tillräckligt med bilar för att försäkra oss om ett bra startfält är det verkligen läge att sjösätta projektet, säger Andréas Eriksson, ägare av Olsbergs MSE.

Jämte redan etablerade rallycrossförare kommer stjärnor från andra motorsportgrenar också att delta i serien.

– Kända förare, bland annat från de regioner där tävlingarna ska avgöras, bearbetas just nu. Inom kort hoppas vi kunna avslöja namnen på flera utav dem, säger Lundin.

Tre av tävlingarna i Rally-X On Ice kommer att avgöras i samband med andra stora idrottsevenemang. Premiären den 1 februari körs på Örebrotravet mitt under SM-veckan vinter. Där finns det alltså en mästerskapstitel att fightas om.

Den tredje deltävlingen avgörs i samband med Svenska rallyt på Färjestadstravet i Karlstad den 13 februari.

Finalen är planerad till Åresjön den 13 eller 14 mars, veckoslutet då den alpina världscupen för damer gästar Jämtland.

– SM-veckan, Svenska rallyt och den alpina världscupen kommer alla att hårdbevakas av Sveriges Television. SVT har nappat på vårt projekt vilket innebär att dessa deltävlingar i serien kommer att tv-sändas, berättar Lundin.

Den andra tävlingen i Rally-X On Ice avgörs den 7 februari på klassisk rallycrossmark, Höljes motorstadion i norra Värmland. Dit vallfärdade över 34 000 åskådare för att se sportens VM-stjärnor i somras. STCC och 40-årsjubilerande Finnskoga MK har gott hopp om att Rally-X On Ice också ska locka en hel del publik.

– Tävlingen ingår i klubbens jubileum och att det blir ett vinterevenemang passar bra. Första tävlingen på banan avgjordes nämligen den 1 februari 1976, berättar Morgan Östlund, ordförande i Finnskoga MK, som också avslöjar att klubben även planerar att bjuda publiken på en tävling i Supercar den 7 februari.

En grundförutsättning för att samtliga deltävlingar ska kunna genomföras är givetvis vädret. Framförallt krävs kyla för att skapa det underlag som krävs.

– När det gäller Örebro kommer vi att ta del av långsiktiga väderprognoser från SMHI i början på nästa vecka. Då tar vi också beslut om vi kommer att genomföra tävlingen eller inte, säger Lundin.

RallyX On Ice 2015

1 februari: Örebro, Örebrotravet (SM-veckan vinter).

7 februari: Höljes, Höljes Motorstadion.

13 februari: Karlstad, Färjestradstravet (Svenska rallyt).

13/14 mars: Åresjön, Åre (alpina världscupen damer).