2018-06-18 19:00

2018-06-18 21:54

Loob återvänder till Calgary

ISHOCKEY: "Jag är både glad och stolt över det här"

Det är inte bara i Färjestad Håkan Loob, 58, är att betrakta som en klubblegendar. I NHL-klubben Calgary Flames är han ihågkommen för Stanley Cup-titeln säsongen 1988-89. Nu är Loob tillbaka i organisationen, han presenterades under måndagen som europeisk scoutingchef för Flames.

Nästan 30 år har gått sedan Håkan Loob lämnade Kanada och Calgary för att återvända till spel i Färjestad.

Nu gör den högt uppskattade gottlänningen comeback i NHL-miljön.

Tanken är att han ska använda sitt kontaktnät i Europa för att hjälpa klubben hitta nya unga talanger.

– Jag är både glad och stolt över det här, säger Håkan Loob till Calgary Flames hemsida.

Laget har haft det tufft de senaste säsongerna, i år missade man slutspelet.

Organisationens General Manager, Brad Treliving, tror att Loobs nya roll som scoutingchef kan hjälpa klubben hitta fler talangfulla européer.

– Det här är inte bara för att Håkan var en stor ”Flame”. Håkan har ett bra öga för talanger, han är bekant med Europa och han är en arbetare. När Håkan går in ett rum är han välkänd och väldigt respekterad, säger Brad Treliving till klubbens hemsida.

Efterlängtad återkomst

Meritlistan med Flames är imponerande. Säsongen 1987-88 nådde han drömgränsen 50 mål i grundserien. Under sina sex år i NHL blev Loob en av lagets stora ledare och han var en av stjärnorna när laget tog sin hittills enda Stanley Cup-titel. När han återvände till Värmland hade han hunnit med 429 poäng på 450 matcher.

Lagets största framgång sedan storhetstiden under slutet av 80-talet är en finalförlust 2004 mot Tampa Bay.

Nu hoppas man kunna hitta nya stjärnor. Loob själv draftades först som nummer 181, han tror att det även i dagens hockey går att hitta gömda pärlor.

– Ibland glömmer man bort spelarna som inte slagit igenom redan vid 18-19 års ålder. Men det händer att det går att hitta ”late-bloomers”.

”Andra kallade det pension”

Många trodde att Håkan Loob gjort sitt inom hockeyn när han avslutade karriären i Färjestad. Men enligt honom själv var det aldrig givet att det var pensionen som väntade.

– Alla andra kallade det pension. Men jag kände att något saknades, jag är lite för ung fortfarande. Själv kallade jag det aldrig pension. Jag tog en paus för att se vad som skulle hända.

Det är snabba ryck för Loob med en gång. Redan under tisdagen flyger han till Dallas för att möta upp Flames-ledningen inför helgens draft.

Svenske stortalangen Rasmus Dahlin väntas gå som etta. Men att Calgary skulle kunna lägga vantarna på honom är bara att glömma. Flames saknar draftval i de tre första rundorna och får välja sina talanger först i runda fyra.

Nästan 30 år har gått sedan Håkan Loob lämnade Kanada och Calgary för att återvända till spel i Färjestad.

Nu gör den högt uppskattade gottlänningen comeback i NHL-miljön.

Tanken är att han ska använda sitt kontaktnät i Europa för att hjälpa klubben hitta nya unga talanger.

– Jag är både glad och stolt över det här, säger Håkan Loob till Calgary Flames hemsida.

Laget har haft det tufft de senaste säsongerna, i år missade man slutspelet.

Organisationens General Manager, Brad Treliving, tror att Loobs nya roll som scoutingchef kan hjälpa klubben hitta fler talangfulla européer.

– Det här är inte bara för att Håkan var en stor ”Flame”. Håkan har ett bra öga för talanger, han är bekant med Europa och han är en arbetare. När Håkan går in ett rum är han välkänd och väldigt respekterad, säger Brad Treliving till klubbens hemsida.

Efterlängtad återkomst

Meritlistan med Flames är imponerande. Säsongen 1987-88 nådde han drömgränsen 50 mål i grundserien. Under sina sex år i NHL blev Loob en av lagets stora ledare och han var en av stjärnorna när laget tog sin hittills enda Stanley Cup-titel. När han återvände till Värmland hade han hunnit med 429 poäng på 450 matcher.

Lagets största framgång sedan storhetstiden under slutet av 80-talet är en finalförlust 2004 mot Tampa Bay.

Nu hoppas man kunna hitta nya stjärnor. Loob själv draftades först som nummer 181, han tror att det även i dagens hockey går att hitta gömda pärlor.

– Ibland glömmer man bort spelarna som inte slagit igenom redan vid 18-19 års ålder. Men det händer att det går att hitta ”late-bloomers”.

”Andra kallade det pension”

Många trodde att Håkan Loob gjort sitt inom hockeyn när han avslutade karriären i Färjestad. Men enligt honom själv var det aldrig givet att det var pensionen som väntade.

– Alla andra kallade det pension. Men jag kände att något saknades, jag är lite för ung fortfarande. Själv kallade jag det aldrig pension. Jag tog en paus för att se vad som skulle hända.

Det är snabba ryck för Loob med en gång. Redan under tisdagen flyger han till Dallas för att möta upp Flames-ledningen inför helgens draft.

Svenske stortalangen Rasmus Dahlin väntas gå som etta. Men att Calgary skulle kunna lägga vantarna på honom är bara att glömma. Flames saknar draftval i de tre första rundorna och får välja sina talanger först i runda fyra.

  • Markus Strömberg

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.