2018-06-07 09:19

2018-06-07 09:19

Munkfors värvar back

ISHOCKEY: "Alltid hört gott om klubben"

Munkfors har landat sitt tredje nyförvärv i form av Hakim Bouchaoui.
Den 24-åriga backen, vars moderklubb är Skåre, kommer närmast från seriekonkurrenten Nor.

– Det känns roligt och inspirerande! Känslan jag har av Munkfors är att det är en klubb som alltid vill framåt och utvecklas. Jag alltid hört gott om klubben, så det var inget svårt val när jag fick chansen, säger Bouchaoui till klubbens sajt.

Sedan tidigare har Munkfors värvat Marcus Ekblom, Arvika, och Joakim Hammar, Nor.

– Det känns roligt och inspirerande! Känslan jag har av Munkfors är att det är en klubb som alltid vill framåt och utvecklas. Jag alltid hört gott om klubben, så det var inget svårt val när jag fick chansen, säger Bouchaoui till klubbens sajt.

Sedan tidigare har Munkfors värvat Marcus Ekblom, Arvika, och Joakim Hammar, Nor.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga samt publicera kommentar i papperstidningen.