2016-08-05 06:00

2016-08-05 06:00

Gunnarsson stannar i Vålerenga tre år till

ISHOCKEY: Kommer tränas av den förre förbundskaptenen

Den Färjestadsfostrade forwarden Filip Gunnarsson har förlängt sitt kontrakt med Vålerenga i den norska högstaligan.
Nu kommer han att coachas av ingen mindre än Roy Johansen.

Johansen var Norges förbundskapten i 15 år men lämnade posten efter världsmästerskapet i Ryssland denna sommar.

– Den framtida målsättningen måste vara att vi kommer försöka göra det lika bra som förra säsongen. Då tycker jag att vi fick ut en hel del av laget och spelade för varandra. Det kommer också att bli intressant att se vad Roy Johansen kan komma in med för nya idéer tillsammans med Espen ” Shampoo ” Knutsen, säger Filip Gunnarsson till Oslo-klubbens hemsida.

Den 25-årige värmlänningen anslöt till Vålerenga säsongen 2012-2013 och har nu förlängt kontraktet med ytterligare tre år.

Föregående säsong åkte laget ut i semifinalen mot Lørenskog.

Johansen var Norges förbundskapten i 15 år men lämnade posten efter världsmästerskapet i Ryssland denna sommar.

– Den framtida målsättningen måste vara att vi kommer försöka göra det lika bra som förra säsongen. Då tycker jag att vi fick ut en hel del av laget och spelade för varandra. Det kommer också att bli intressant att se vad Roy Johansen kan komma in med för nya idéer tillsammans med Espen ” Shampoo ” Knutsen, säger Filip Gunnarsson till Oslo-klubbens hemsida.

Den 25-årige värmlänningen anslöt till Vålerenga säsongen 2012-2013 och har nu förlängt kontraktet med ytterligare tre år.

Föregående säsong åkte laget ut i semifinalen mot Lørenskog.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.