2016-08-03 14:14

2016-08-03 14:14

Leksing klar för Forshaga

ISHOCKEY

Forshaga har skrivit ett ettårskontrakt med Leksandsfostrade Fredrik Eklund.

– Jag tycker att vi har ett spännande lag på papperet, så det känns som vi kan få en lång och rolig säsong. Det ska bli kul att få spela seniorhockey, finns många bra spelare och lag i ettan så ska bli en rolig utmaning, säger den 20-årige backen till klubbens hemsida.

Samtidigt går Forshaga miste om det SHL-meriterade nyförvärvet Niclas Edman.

Edman skrev på för den värmländska division 1-klubben i slutet av maj, men nu har den 25-årige backen ångrat sig och kommande säsong kommer han att tillhöra danska Sønderjyske.

Fredrik Eklund har Orsa som moderklubb och har tillhört Leksands juniorverksamhet de fem senaste säsongerna.

 

– Jag tycker att vi har ett spännande lag på papperet, så det känns som vi kan få en lång och rolig säsong. Det ska bli kul att få spela seniorhockey, finns många bra spelare och lag i ettan så ska bli en rolig utmaning, säger den 20-årige backen till klubbens hemsida.

Samtidigt går Forshaga miste om det SHL-meriterade nyförvärvet Niclas Edman.

Edman skrev på för den värmländska division 1-klubben i slutet av maj, men nu har den 25-årige backen ångrat sig och kommande säsong kommer han att tillhöra danska Sønderjyske.

Fredrik Eklund har Orsa som moderklubb och har tillhört Leksands juniorverksamhet de fem senaste säsongerna.

 

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.