2016-04-29 18:49

2016-04-29 18:49

"Sälen" Svensson lämnar Munkfors

ISHOCKEY

Efter tre säsonger som huvudtränare i IFK Munkfors får Andreas ”Sälen” Svensson lämna sitt uppdrag i föreningen.

– De vill förnya tränarstaben och det är ”no hard feelings” alls. Det är helt enkelt ett beslut som klubben tagit och som jag respekterar till fullo, men jag hade gärna stannat i Munkfors åtminstone någon säsong till, säger Svensson till klubbens hemsida.

IFK Munkfors hoppas på att kunna presentera en ny tränare inom en snar framtid.

– De vill förnya tränarstaben och det är ”no hard feelings” alls. Det är helt enkelt ett beslut som klubben tagit och som jag respekterar till fullo, men jag hade gärna stannat i Munkfors åtminstone någon säsong till, säger Svensson till klubbens hemsida.

IFK Munkfors hoppas på att kunna presentera en ny tränare inom en snar framtid.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.