2016-01-12 17:57

2016-01-12 17:57

Lang förlänger med Leksand

ISHOCKEY

Den Arvikabördige talangen Oskar Lang väljer att stanna i Leksand ytterligare två säsonger. Den 19-årige forwarden förlängde kontraktet med dalaklubben under tisdagen.

– Jag har haft tre bra år här och det känns riktigt bra att kunna fortsätta att utvecklas i och tillsammans med Leksand, säger Oskar Lang i ett pressmeddelande.

Christer Siik från klubbens sportråd:

– Denna säsong har Oskar dragits med en virussjukdom som stoppat han från spel under hösten men han har kommit tillbaka från sjukdomen riktigt bra och tagit en plats i A-truppen på ett förtjänstfullt sätt. Oskar har fått chansen i A-laget och verkligen tagit vara på den, han har gjort det jättebra hittills och vi tror att Oskar kommer bli en riktigt bra hockeyspelare i framtiden.

– Jag har haft tre bra år här och det känns riktigt bra att kunna fortsätta att utvecklas i och tillsammans med Leksand, säger Oskar Lang i ett pressmeddelande.

Christer Siik från klubbens sportråd:

– Denna säsong har Oskar dragits med en virussjukdom som stoppat han från spel under hösten men han har kommit tillbaka från sjukdomen riktigt bra och tagit en plats i A-truppen på ett förtjänstfullt sätt. Oskar har fått chansen i A-laget och verkligen tagit vara på den, han har gjort det jättebra hittills och vi tror att Oskar kommer bli en riktigt bra hockeyspelare i framtiden.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.