2015-11-22 22:09

2015-11-22 22:09

Westerlund storspelade i Forshagaseger

ISHOCKEY: Formtopp för Forshaga

Formstarka Forshaga fortsätter att ta skalper i HockeyEttan. Under söndagen slog värmlänningarna gästande Arboga, och har nu vunnit fem av de sex senaste matcherna.
– Vi har haft kort om folk länge, men vi kämpade på och hittade en väg att vinna, säger Forshagamålvakten Jonas Westerlund som blev utsedd till matchens lirare.

Trots att Forshaga föll i föregående match är värmlänningarna ett av seriens formstarkaste lag. Inför söndagens sammandrabbning hade värmlänningarna vunnit fyra av de fem senaste matcherna, och de visade direkt från start att de enbart hade tre poäng i åtanke. Matchen var bara två minuter gammal innan hemmalaget tryckte in 1–0 genom Marcus Berntsson, en projektil som satt stenhårt i nättaket.

Arboga pressade för en kvittering men Forshagas Jonas Westerlund storspelade i målet och hemmalaget vann första perioden.

– Skönt med en tidig ledning. Det höjer självförtroendet och det är skönt att kunna känna att man inte behöver jaga så mycket, säger Westerlund.

I andra stod hemmalaget för en rörlig och behärskad hockey, och spelade stundtals ut Arboga. De drygade ut sin ledning, och matchen började se avgjord ut.

Nervös avslutning

Trots Westerlunds storspel mellan stolparna fick gästerna in en reducering och matchen blev nu en riktig nagelbitare.

Arboga skapade en del farliga chanser på slutet, men de lyckades bara överlista Westerlund en gång och Forshaga gick segrande ur dagens dust.

– Vår spelidé var att komma upp högre och lägga mer forechecking. Vi lyckades inte med det i dag tyvärr, men vi har ett bra självförtroende i truppen och vann ändå, säger Forshagatränaren Jörgen Jönsson.

Innan söndagens match anordnades ett Nostalgicafé av Forshaga IF. Mötet präglades av legendarerna Owe Sterner och Per-Anders Örendahl, där de visade bilder och pratade anekdoter. Nostalgicafét brukar vara en välfärd genom klubbens historia, och anordnas innan varje hemmamatch där alla kan delta.

Trots att Forshaga föll i föregående match är värmlänningarna ett av seriens formstarkaste lag. Inför söndagens sammandrabbning hade värmlänningarna vunnit fyra av de fem senaste matcherna, och de visade direkt från start att de enbart hade tre poäng i åtanke. Matchen var bara två minuter gammal innan hemmalaget tryckte in 1–0 genom Marcus Berntsson, en projektil som satt stenhårt i nättaket.

Arboga pressade för en kvittering men Forshagas Jonas Westerlund storspelade i målet och hemmalaget vann första perioden.

– Skönt med en tidig ledning. Det höjer självförtroendet och det är skönt att kunna känna att man inte behöver jaga så mycket, säger Westerlund.

I andra stod hemmalaget för en rörlig och behärskad hockey, och spelade stundtals ut Arboga. De drygade ut sin ledning, och matchen började se avgjord ut.

Nervös avslutning

Trots Westerlunds storspel mellan stolparna fick gästerna in en reducering och matchen blev nu en riktig nagelbitare.

Arboga skapade en del farliga chanser på slutet, men de lyckades bara överlista Westerlund en gång och Forshaga gick segrande ur dagens dust.

– Vår spelidé var att komma upp högre och lägga mer forechecking. Vi lyckades inte med det i dag tyvärr, men vi har ett bra självförtroende i truppen och vann ändå, säger Forshagatränaren Jörgen Jönsson.

Innan söndagens match anordnades ett Nostalgicafé av Forshaga IF. Mötet präglades av legendarerna Owe Sterner och Per-Anders Örendahl, där de visade bilder och pratade anekdoter. Nostalgicafét brukar vara en välfärd genom klubbens historia, och anordnas innan varje hemmamatch där alla kan delta.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.