2015-11-03 19:54

2015-11-03 19:59

Andreas Johansson tar över Modo

ISHOCKEY

Förre FBK-tränaren och spelaren Andreas Johansson gör comeback som huvudtränare i Modo.

Vid sin sida får han Fredrik Olausson, även han med ett förflutet som spelare i Färjestad, och tränarkollega med Johansson även i HV71 förra säsongen.

– Andreas Johansson har varit här tidigare och vet vilka krav som ställs i Örnsköldsvik. Han har en genuin kunskap om svensk hockey och vill verkligen ta sig an denna utmaning. Med Fredrik Olausson som backcoach tror jag att vi får den stabilitet vårt försvarsspel saknat, säger MODO Hockeys GM Per Svartvadet till klubbens hemsida.

Modo bryter även kontraktet med huvudtränare Larry Huras samt de assisterande tränarna Henrik Gradin och Jan-Axel Alavaara.

– Detta är aldrig en situation man vill hamna i, men nu är vi där. Vi har inlett säsongen katastrofalt dåligt och när vi analyserar problemen ser vi stora brister i hela vårt spelsystem, säger Per Svartvadet.

Kontrakten med Andreas Johansson och Fredrik Olausson sträcker sig till och med säsongen 2017/2018.

Andreas Johansson var under säsongen 2010/2011 assisterande tränare i Modo.

Vid sin sida får han Fredrik Olausson, även han med ett förflutet som spelare i Färjestad, och tränarkollega med Johansson även i HV71 förra säsongen.

– Andreas Johansson har varit här tidigare och vet vilka krav som ställs i Örnsköldsvik. Han har en genuin kunskap om svensk hockey och vill verkligen ta sig an denna utmaning. Med Fredrik Olausson som backcoach tror jag att vi får den stabilitet vårt försvarsspel saknat, säger MODO Hockeys GM Per Svartvadet till klubbens hemsida.

Modo bryter även kontraktet med huvudtränare Larry Huras samt de assisterande tränarna Henrik Gradin och Jan-Axel Alavaara.

– Detta är aldrig en situation man vill hamna i, men nu är vi där. Vi har inlett säsongen katastrofalt dåligt och när vi analyserar problemen ser vi stora brister i hela vårt spelsystem, säger Per Svartvadet.

Kontrakten med Andreas Johansson och Fredrik Olausson sträcker sig till och med säsongen 2017/2018.

Andreas Johansson var under säsongen 2010/2011 assisterande tränare i Modo.