2015-04-02 14:57

2015-04-02 14:57

Lalonde till Köln

ISHOCKEY

Ryktet stämde. Ratade FBK-backen Shawn Lalonde har skrivit på ett tvåårskontrakt med Köln och blir alltså klubbkompis med Per Åslund även kommande säsong.

– Shawn Lalonde förkroppsligar de kvaliteter vi söker i detta läge. Han är en ung, högerskjutande back med bra skott, snabbhet, smidighet och kan också spela fysiskt, säger Kölns svenske tränare Niklas Sundblad till klubbens webbsida.

FBK hade stora förväntningar på Lalonde. Han kom till klubben efter att ha blivit trea i backarnas poängliga i Tyskland säsongen innan. Men han motsvarade inte förväntningarna och FBK valde att inte utnyttja optionsåret.

– Shawn Lalonde förkroppsligar de kvaliteter vi söker i detta läge. Han är en ung, högerskjutande back med bra skott, snabbhet, smidighet och kan också spela fysiskt, säger Kölns svenske tränare Niklas Sundblad till klubbens webbsida.

FBK hade stora förväntningar på Lalonde. Han kom till klubben efter att ha blivit trea i backarnas poängliga i Tyskland säsongen innan. Men han motsvarade inte förväntningarna och FBK valde att inte utnyttja optionsåret.