2016-05-23 13:07

2016-05-23 13:07

Lundberg kvar i moderklubben

INNEBANDY

– Det är framförallt den härliga gemenskapen som finns i klubben som gör att man stannar kvar, moderklubben ligger alltid närmast hjärtat.

Det säger Oskar Lundberg, som skrivit på ett nytt kontrakt med division 1-klubben Hagfors IBS.

Den reslige 19-åringen spelade en handfull matcher i a-laget den gångna säsongen, men klubben ser en potential i Lundberg och att han kan växa ytterligare.

– Oskar har egenskaper som inte så många andra spelare i truppen har. Med sin längd och storlek är han en bra targetspelare och jobbig framför motståndarmålet, säger sportchefen Johan Carlsson på klubbens hemsida.

Det säger Oskar Lundberg, som skrivit på ett nytt kontrakt med division 1-klubben Hagfors IBS.

Den reslige 19-åringen spelade en handfull matcher i a-laget den gångna säsongen, men klubben ser en potential i Lundberg och att han kan växa ytterligare.

– Oskar har egenskaper som inte så många andra spelare i truppen har. Med sin längd och storlek är han en bra targetspelare och jobbig framför motståndarmålet, säger sportchefen Johan Carlsson på klubbens hemsida.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.