2016-05-09 10:05

2016-05-09 10:05

Henriksson stannar i Pixbo

INNEBANDY

Landslagsmeriterade värmlänningen Linus Henriksson stannar i Pixbo Wallenstam.

De senaste veckorna har hans namn figurerat i flyttsammanhang, med Schweiz som destination. Nu har han dock ritat på nytt kontrakt med klubben som vann grundserien i SSL, men som åkte ur slutspelet redan i kvartsfinal.

– Det har varit viktigt för oss att Linus stannar då han är en viktig och tongivande spelare för oss. Vi är glada att ha stannar i Göteborg och i Pixbo Wallenstam, säger klubbchefen Kristina Landgren Carestam till klubbens hemsida.

Kontraktet är skrivet på tre år.

– Jag är supermotiverad och revanschsugen efter debaclet i våras och kommer att vara en av dem som kommer att ge det lilla extra i år, säger Henriksson själv.

De senaste veckorna har hans namn figurerat i flyttsammanhang, med Schweiz som destination. Nu har han dock ritat på nytt kontrakt med klubben som vann grundserien i SSL, men som åkte ur slutspelet redan i kvartsfinal.

– Det har varit viktigt för oss att Linus stannar då han är en viktig och tongivande spelare för oss. Vi är glada att ha stannar i Göteborg och i Pixbo Wallenstam, säger klubbchefen Kristina Landgren Carestam till klubbens hemsida.

Kontraktet är skrivet på tre år.

– Jag är supermotiverad och revanschsugen efter debaclet i våras och kommer att vara en av dem som kommer att ge det lilla extra i år, säger Henriksson själv.