2016-02-09 14:38

2016-02-09 14:38

Nicklas förlängde med Karlstad

INNEBANDY: Succémålvakten stannar

Karlstad innebandy förlänger kontraktet med succémålvakten Nicklas Nilsson. Han har undertecknat ett tvåårigt avtal med klubben.

Nicklas har haft en enorm utveckling under de två åren i Karlstad IBF och har stor del i att laget nu som nykomling kan slåss om en slutspelsplats i Svenska Superligan.

Nyligen togs han också ut som reserv till landslaget och VM-kvalet,

Gav effekt

– Den målvaktsträning Nicklas har fått av Mattias Karlsson har verkligen gett effekt. Han är väldigt lugn och placeringssäker och har jobbat mycket med positionsspelet, säger klubbens sportchef Michael ”Mippe” Bergqvist.

Han fortsätter:

– Nicklas är en oerhört seriös och ambitiös spelare som vi ser som en väldigt viktig pusselbit i vårt lagbygge. Att han väljer att förlänga sitt kontrakt med ytterligare två år ger oss en väldigt bra grund att stå på i det fortsatta lagbygget.

Nicklas har haft en enorm utveckling under de två åren i Karlstad IBF och har stor del i att laget nu som nykomling kan slåss om en slutspelsplats i Svenska Superligan.

Nyligen togs han också ut som reserv till landslaget och VM-kvalet,

Gav effekt

– Den målvaktsträning Nicklas har fått av Mattias Karlsson har verkligen gett effekt. Han är väldigt lugn och placeringssäker och har jobbat mycket med positionsspelet, säger klubbens sportchef Michael ”Mippe” Bergqvist.

Han fortsätter:

– Nicklas är en oerhört seriös och ambitiös spelare som vi ser som en väldigt viktig pusselbit i vårt lagbygge. Att han väljer att förlänga sitt kontrakt med ytterligare två år ger oss en väldigt bra grund att stå på i det fortsatta lagbygget.