2015-10-14 06:00

2015-10-14 06:00

Tuff match med tuffa förutsättningar

INNEBANDY: Inför Mullsjö–Karlstad

Match måndag kväll i Umeå och på onsdag kväll i Mullsjö utanför Jönköping.
Det är ingen överdrift att påstå att Karlstads herrar vet hur interiören i spelarbussen ser ut.
– Det är omöjligt att bedöma hur de här långa resorna påverkar laget, säger tränaren Niklas Hovivuori.

Redan efter fyra omgångar har Karlstads herrar fler segrar än under den senaste sejouren i SSL. Säsongen 2012-13 blev det endast två segrar på 26 matcher och när Karlstad vann borta mot Dalen på måndagskvällen var det säsongens tredje seger.

Hemresan från Umeå tog elva timmar och man var hemma i Värmland på tisdag förmiddag.

– Det var en väldigt lång tripp, men hemresan gick lättare efter segern. Vi hade ingen träning under tisdagen utan spelarna fick återhämta sig, säger Niklas Hovivuori.

Förlorat mot topplag

Återhämtningen var viktig för på onsdagskvällen väntar en svår bortamatch mot Mullsjö. De tillhör förhandsfavoriterna den här säsongen och har inlett med två segrar och två förluster i de inledande omgångarna.

Man ska notera att förlusterna har kommit mot tabellettan Storvreta och tvåan Pixbo i jämna matcher.

Segrarna är tagna mot Dalen och AIK.

– Efter att ha varit i semifinal två år i rad är Mullsjö favoriter till att nå SM-finalen nu. Det här är en svår match för oss. Det är omöjligt att bedöma hur de långa resorna påverkar vårt lag. De tar kraft, men vi fick med oss en positiv känsla hem från Umeå, säger Hovivuori.

Karlstad saknar sedan tidigare Anton Vestlund och det är frågetecken för Fredrik Sandquist, som har problem med ett knä.

Redan efter fyra omgångar har Karlstads herrar fler segrar än under den senaste sejouren i SSL. Säsongen 2012-13 blev det endast två segrar på 26 matcher och när Karlstad vann borta mot Dalen på måndagskvällen var det säsongens tredje seger.

Hemresan från Umeå tog elva timmar och man var hemma i Värmland på tisdag förmiddag.

– Det var en väldigt lång tripp, men hemresan gick lättare efter segern. Vi hade ingen träning under tisdagen utan spelarna fick återhämta sig, säger Niklas Hovivuori.

Förlorat mot topplag

Återhämtningen var viktig för på onsdagskvällen väntar en svår bortamatch mot Mullsjö. De tillhör förhandsfavoriterna den här säsongen och har inlett med två segrar och två förluster i de inledande omgångarna.

Man ska notera att förlusterna har kommit mot tabellettan Storvreta och tvåan Pixbo i jämna matcher.

Segrarna är tagna mot Dalen och AIK.

– Efter att ha varit i semifinal två år i rad är Mullsjö favoriter till att nå SM-finalen nu. Det här är en svår match för oss. Det är omöjligt att bedöma hur de långa resorna påverkar vårt lag. De tar kraft, men vi fick med oss en positiv känsla hem från Umeå, säger Hovivuori.

Karlstad saknar sedan tidigare Anton Vestlund och det är frågetecken för Fredrik Sandquist, som har problem med ett knä.