2015-01-21 22:45

2015-01-21 23:12

Karlstadsseger efter dramatik

INNEBANDY: Skoghall-Karlstad 5-6

När Adam Colling prickade in 6–3 till Karlstad i början av den tredje perioden verkade allt klart. Men Skoghall kom tillbaka och innebandyderbyt blev ett drama i slutsekunderna.
– Vi spelade inte som bäst, men visade moral genom att vinna, säger Adam Coling.

Att det var seriesuveränen som mötte ett lag från tabellens nedre regioner märktes inte vid det heta derbyt i Hammarö arena.

Efter en öppen och målrik inledningsperiod blev det hårdare och tuffare spel de sista 40 minuterna.

Det var jämnt mellan lagen, men som så många gånger förr var det förstakedjan med Adam och Tom Colling tillsammans med Anton Vestlund som blev den avgörande faktorn.

– Vi vet att de har en bra förstalina, annars tycker jag inte att vi är sämre än Karlstad, säger Skoghalls tvåmålsskytt Albin Englöw.

”Spelade hafsigt”

Men så var det det här med Karlstads förstakedja. Deras offensiva kvalité håller även i SSL och den här kvällen blev det nya pinnar i poängligan enligt följande: Adam Colling 3 (1+2), Tom Colling 3 (2+1) och Anton Vestlund 1 (1+0).

– Jag tycker inte att vi kom upp i vår normala nivå utan spelade hafsigt. Skoghall var bra och kanske bättre än oss i andra halvan av matchen. Det var starkt av oss att hålla undan, det tyder på lagmoral, säger Adam Colling.

När han prickade in 6–3 till Karlstad två minuter in i den sista perioden verkade allt avgjort, men Skoghall visade en enorm kampvilja och skapade dramatik.

Andreas Henriksson skickade upp ett dragskott i Oliwer Cedergrens högra kryss med en kvart kvar att spela och med minuten kvar kom 5–6-målet.

Albin Englöw gjorde sitt andra mål för kvällen när han från nära håll slog in en retur.

Press på slutet

Skoghall plockade ut målvakten per omgående, men närmre än ett skott i burgaveln av Anders Lundberg kom man inte den så hett eftertraktade kvitteringen.

– Man kan aldrig vara nöjd när man förlorar men vi gör en bra match. Vi möter seriens bästa lag och vi är inte på något sätt utrullade. Uppehållet var bra för oss och nu måste vi fortsätta att spela på det här sättet, säger Albin som nu har gjort 16 mål den här säsongen.

Karlstad var storfavoriter inför derbyt men Skoghall visade med eftertryck att inget lag går säkert mot dem, inte minst på deras hemmaplan. Det här var en betydligt jämnare match än säsongens första derby.

– Det var mer kamp än skönspel under långa stunder. Några av våra killar har även spelat med Sjöstad på slutet och är lite slitna, men jag måste berömma Skoghall, summerar Karlstads tränare Niklas Hovivuori.

Målskyttar: Skoghall: Albin Englöw 2, Oskar Thorén, Andreas Jansson, Andreas Henriksson. Karlstad: Tom Colling 2, Anton Vestlund, Sebastian Green, Simon Sjögren, Adam Colling.

Att det var seriesuveränen som mötte ett lag från tabellens nedre regioner märktes inte vid det heta derbyt i Hammarö arena.

Efter en öppen och målrik inledningsperiod blev det hårdare och tuffare spel de sista 40 minuterna.

Det var jämnt mellan lagen, men som så många gånger förr var det förstakedjan med Adam och Tom Colling tillsammans med Anton Vestlund som blev den avgörande faktorn.

– Vi vet att de har en bra förstalina, annars tycker jag inte att vi är sämre än Karlstad, säger Skoghalls tvåmålsskytt Albin Englöw.

”Spelade hafsigt”

Men så var det det här med Karlstads förstakedja. Deras offensiva kvalité håller även i SSL och den här kvällen blev det nya pinnar i poängligan enligt följande: Adam Colling 3 (1+2), Tom Colling 3 (2+1) och Anton Vestlund 1 (1+0).

– Jag tycker inte att vi kom upp i vår normala nivå utan spelade hafsigt. Skoghall var bra och kanske bättre än oss i andra halvan av matchen. Det var starkt av oss att hålla undan, det tyder på lagmoral, säger Adam Colling.

När han prickade in 6–3 till Karlstad två minuter in i den sista perioden verkade allt avgjort, men Skoghall visade en enorm kampvilja och skapade dramatik.

Andreas Henriksson skickade upp ett dragskott i Oliwer Cedergrens högra kryss med en kvart kvar att spela och med minuten kvar kom 5–6-målet.

Albin Englöw gjorde sitt andra mål för kvällen när han från nära håll slog in en retur.

Press på slutet

Skoghall plockade ut målvakten per omgående, men närmre än ett skott i burgaveln av Anders Lundberg kom man inte den så hett eftertraktade kvitteringen.

– Man kan aldrig vara nöjd när man förlorar men vi gör en bra match. Vi möter seriens bästa lag och vi är inte på något sätt utrullade. Uppehållet var bra för oss och nu måste vi fortsätta att spela på det här sättet, säger Albin som nu har gjort 16 mål den här säsongen.

Karlstad var storfavoriter inför derbyt men Skoghall visade med eftertryck att inget lag går säkert mot dem, inte minst på deras hemmaplan. Det här var en betydligt jämnare match än säsongens första derby.

– Det var mer kamp än skönspel under långa stunder. Några av våra killar har även spelat med Sjöstad på slutet och är lite slitna, men jag måste berömma Skoghall, summerar Karlstads tränare Niklas Hovivuori.

Målskyttar: Skoghall: Albin Englöw 2, Oskar Thorén, Andreas Jansson, Andreas Henriksson. Karlstad: Tom Colling 2, Anton Vestlund, Sebastian Green, Simon Sjögren, Adam Colling.