2014-12-11 21:51

2015-01-20 23:10

Innebandyfest i Stora Vallahallen

INNEBANDY: "Degerfors får bära favoritskapet"

Det är mycket prestige som står på spel i Stora Vallahallen i dag, lördag. Degerfors IBK har revansch att utkräva efter premiärförlusten mot Karlskoga IBF.
– Degerfors får bära favoritskapet i egenskap av hemmalag. De är vana vid den fullstora planen och golvet i hallen, säger Mikael Heiche.

Kan du inte vara på plats i Stora vallahallen så direktsänder nwt.se matchen. Matchen börjar 16.00 och kommenteras av Tomas Nilsson och Stefan Ek, tränare i Karlskoga då det handlade om elitserieinnebandy och numera tränare för Degerfors damer. Så det är upplagt för en riktig innebandyfest i Stora Vallahallen.

Såväl Degerfors som Karlskoga kommer till match med fina formbesked i bagaget. Degerfors gjorde det svårt för seriesuveränen Skoghall i förra helgens bortamöte och förlorade med flaggan i topp med 8–6.

Karlskoga har två raka segrar bakom sig – mot topplaget Lesjöfors/Filipstad och Karlstad. 14–10-segern mot Lesjöfors var en uppvisning i två perioder.

Vände och vann

– Lika fantastiskt var inte vårt spel mot Karlstad. De kom ut som vi gjorde mot Lesjöfors, med högt tempo och aggressivt spel i offensiven. Men vi hittade tillbaka till den nivån vi ska hålla senare i matchen och kunde också vända och vinna till slut.

Mikael Heiche har nyckeln till en andra seger mot derbykollegan Degerfors.

Ska kriga

– Det är att kriga och köra för fullt från start. Jag tror också att det är vi som kommer försöka driva upp tempot och lägga nivån i matchen, säger Karlskogatränaren.

Men höjer ett varningens finger;

– De har många individuellt duktiga spelare. Som Daniel Fallholm och Robin Sjöström, de är i bra form och vi vet vad de är kapabla till. Får de någon sekund utan markering så blir det mål. Sedan måste vi se upp med Isac Nygren som är deras kvickaste spelare, säger Mikael Heiche.

Ödmjuka

Som trots två raka segrar bollar över favoritskapet på lillebror och Degerforstränaren Christer Heiches lag.

– Självklart är målsättningen tre nya poäng men vi är ödmjuka inför uppgiften. Degerfors får bära favoritskapet i egenskap av hemmalag. De är vana vid den fullstora planen och golvet i hallen och det ger dem en fördel.

Karlskoga har haft lite bekymmer med sjukdomar och skador under den gångna veckan.

– Några av våra spelare åkte på ordentliga tacklingar i matchen mot Karlstad med överkroppsskador som följd. Men det är inget allvarligt och i dag (läs fredag) tränade vi med i princip fullt lag igen.

Vid gott mod

Degerforstränaren Christer Heiche är vid gott mod inför det prestigeladdade derbyt.

– I premiären var vi gott och väl lika bra som dem i tre perioder och det kunde lika gärna ha varit vi som avgjorde matchen. Deras 7–6 var ett rent slumpmål. Dessutom hade vi fem ordinarie spelare bortresta. Det har vi inte denna gång, säger han.

Karlskogas 14–10-seger över topplaget Lesjöfors för två veckor sedan imponerar inte på Degerforstränaren.

”Pinsamt”

– Det är pinsamt att Lesjöfors/Filipstad tog stryk i Karlskoga den kvällen och släppte in hela 14 mål. Det sanslöst och känns inte rimligt på något vis.

Han hoppas att Karlskoga drar upp tempot i matchinledningen.

– Jag förväntar mig att de kommer göra det, vår matchplan bygger på det. Men inte att de kommer att föra matchen, säger Christer Heiche.

Kan du inte vara på plats i Stora vallahallen så direktsänder nwt.se matchen. Matchen börjar 16.00 och kommenteras av Tomas Nilsson och Stefan Ek, tränare i Karlskoga då det handlade om elitserieinnebandy och numera tränare för Degerfors damer. Så det är upplagt för en riktig innebandyfest i Stora Vallahallen.

Såväl Degerfors som Karlskoga kommer till match med fina formbesked i bagaget. Degerfors gjorde det svårt för seriesuveränen Skoghall i förra helgens bortamöte och förlorade med flaggan i topp med 8–6.

Karlskoga har två raka segrar bakom sig – mot topplaget Lesjöfors/Filipstad och Karlstad. 14–10-segern mot Lesjöfors var en uppvisning i två perioder.

Vände och vann

– Lika fantastiskt var inte vårt spel mot Karlstad. De kom ut som vi gjorde mot Lesjöfors, med högt tempo och aggressivt spel i offensiven. Men vi hittade tillbaka till den nivån vi ska hålla senare i matchen och kunde också vända och vinna till slut.

Mikael Heiche har nyckeln till en andra seger mot derbykollegan Degerfors.

Ska kriga

– Det är att kriga och köra för fullt från start. Jag tror också att det är vi som kommer försöka driva upp tempot och lägga nivån i matchen, säger Karlskogatränaren.

Men höjer ett varningens finger;

– De har många individuellt duktiga spelare. Som Daniel Fallholm och Robin Sjöström, de är i bra form och vi vet vad de är kapabla till. Får de någon sekund utan markering så blir det mål. Sedan måste vi se upp med Isac Nygren som är deras kvickaste spelare, säger Mikael Heiche.

Ödmjuka

Som trots två raka segrar bollar över favoritskapet på lillebror och Degerforstränaren Christer Heiches lag.

– Självklart är målsättningen tre nya poäng men vi är ödmjuka inför uppgiften. Degerfors får bära favoritskapet i egenskap av hemmalag. De är vana vid den fullstora planen och golvet i hallen och det ger dem en fördel.

Karlskoga har haft lite bekymmer med sjukdomar och skador under den gångna veckan.

– Några av våra spelare åkte på ordentliga tacklingar i matchen mot Karlstad med överkroppsskador som följd. Men det är inget allvarligt och i dag (läs fredag) tränade vi med i princip fullt lag igen.

Vid gott mod

Degerforstränaren Christer Heiche är vid gott mod inför det prestigeladdade derbyt.

– I premiären var vi gott och väl lika bra som dem i tre perioder och det kunde lika gärna ha varit vi som avgjorde matchen. Deras 7–6 var ett rent slumpmål. Dessutom hade vi fem ordinarie spelare bortresta. Det har vi inte denna gång, säger han.

Karlskogas 14–10-seger över topplaget Lesjöfors för två veckor sedan imponerar inte på Degerforstränaren.

”Pinsamt”

– Det är pinsamt att Lesjöfors/Filipstad tog stryk i Karlskoga den kvällen och släppte in hela 14 mål. Det sanslöst och känns inte rimligt på något vis.

Han hoppas att Karlskoga drar upp tempot i matchinledningen.

– Jag förväntar mig att de kommer göra det, vår matchplan bygger på det. Men inte att de kommer att föra matchen, säger Christer Heiche.

  • Christian Fredriksson