2016-06-21 15:27

2016-06-21 15:27

Blixt invigde juniorhus

GOLF: Starkt band mellan stjärnan och juniorerna

PGA-tourstjärnan Jonas Blixt fortsätter att engagera sig i Hammarö GK – primärt för ungdomssektionen.
Sedan tidigare har han namngivit en tävling på sin hemmabana, nu har han också invigt ett nytt juniorhus.

I samband med den tredje upplagan av Jonas Blixt Invitational tidigare i somras tillkännagav Blixt att han byter klubbtillhörighet från Karlstad GK till Hammarös dito. Ett beslut som fick öklubben att jubla.

Nu fortsätter han att hjälpa sin moderklubb. Under vistelsen hemma i Värmland invigde golfstjärnan nämligen ett nytt juniorhus.

– Jag hoppas och tror att det här får fler att juniorer att trivas ännu bättre på golfklubben, säger Blixt.

Den lilla stugan är utrustad med soffa, kyl, mikro, tv och uteplats där klubbens juniorer kan pusta ut mellan träningspassen.

Ett led i satsningen

Att PGA-tourstjärnan är en förebild för många av klubbens juniorer är föga förvånande och i juniorhuset sitter det även hälsning från Hammarösonen. Samt två klockor, där den ena visar den lokala tiden och den andra motsvarigheten i Jacksonville, Florida, där Blixt är stationerad.

– Juniorhuset är ett led i vår satsning på att utveckla juniorverksamheten och skapa en trevlig miljö som stärker gemenskapen, säger Anders Thorén, klubbchef på Hammarö GK.

I nuläget finns det ett hundratal juniorer som aktivt tränar i klubben.

I samband med den tredje upplagan av Jonas Blixt Invitational tidigare i somras tillkännagav Blixt att han byter klubbtillhörighet från Karlstad GK till Hammarös dito. Ett beslut som fick öklubben att jubla.

Nu fortsätter han att hjälpa sin moderklubb. Under vistelsen hemma i Värmland invigde golfstjärnan nämligen ett nytt juniorhus.

– Jag hoppas och tror att det här får fler att juniorer att trivas ännu bättre på golfklubben, säger Blixt.

Den lilla stugan är utrustad med soffa, kyl, mikro, tv och uteplats där klubbens juniorer kan pusta ut mellan träningspassen.

Ett led i satsningen

Att PGA-tourstjärnan är en förebild för många av klubbens juniorer är föga förvånande och i juniorhuset sitter det även hälsning från Hammarösonen. Samt två klockor, där den ena visar den lokala tiden och den andra motsvarigheten i Jacksonville, Florida, där Blixt är stationerad.

– Juniorhuset är ett led i vår satsning på att utveckla juniorverksamheten och skapa en trevlig miljö som stärker gemenskapen, säger Anders Thorén, klubbchef på Hammarö GK.

I nuläget finns det ett hundratal juniorer som aktivt tränar i klubben.

Har du synpunkter på det som sägs i texten? Skriv då gärna en kommentar via tjänsten Ifrågasätt men tänk på att hålla dig till ämnet och diskutera i god ton. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Kritisera och bemöt gärna argumenten men tänk på att inte angripa personen bakom åsikten. Vi förbehåller oss rätten att ta bort kommentarer vi bedömer som olämpliga.