2016-06-11 17:58

2016-06-12 07:42

Blixt byter klubb - åter i Hammarö GK

GOLF: "Känns helt rätt - här fostrades jag och här har jag mina rötter"

PGA-tourstjärnan Jonas Blixt lämnar Karlstad golfklubb och byter klubbtillhörighet.
Nu hamnar Hammarö på världskartan.
- Jag går tillbaka till Hammarö GK. Det är min moderklubb. Här fostrades jag och det är här jag har mina rötter, säger Blixt.

Hammarösonen gick över till Karlstad GK som mycket ung spelare för att få Fredrik Eliasson (vald till årets tränare i Sverige för ett par år sedan) som instruktör. Men i dag har Blixt ingen koppling till Karlstad GK längre.

Han är desto mer involverad i Hammarö GK. Inte minst sedan Blixt skapade sin egen juniortävling, Jonas Blixt Invitational. Tredje upplagan av tävlingen avgörs på Hammarö GK under lördagen.

Hammarö GK jublar

Hammarö GK jublar förstås över att få tillbaka sin store golfson.

- Det här är ännu bättre än toppen på en önskelista. Jonas är en fantastisk ambassadör för Hammarö GK. Han är en förebild för alla våra unga spelare. Jonas tänder drömmar. Han har också bidragit till att nyrekryteringen ökat kraftigt bland de yngre. Vi kallar det Jonas-effekten, säger Hammarö GK:s klubbchef Anders Thorén.

Thorén hyllar klubbens store son för hans sätt att bjuda tillbaka.

- Varje gång Jonas är hemma kommer han hit och tar sig tid med våra ungdomar. Och han har med sig prylar och delar ut.

Hammarö på kartan

I fortsättningen sätter alltså Blixt sin moderklubb på världskartan. Nu kommer det att stå Jonas Blixt, Hammarö GK.

- Det känns helt rätt att gå tillbaka till min moderklubb. Men jag trivdes bra med Karlstad GK. De gör det jättebra där och har många duktiga ledare, säger Blixt.

Han och Hammarö GK hade all anledning att vara nöjda med tredje upplagan av Blixts juniortävling.

- Den kommitté som jobbat med tävlingen har gjort ett hästjobb. Tävlingen har utvecklats för varje år och vi planerar att göra den ännu större. Kanske i form av en tvådagarstävling. Vi vill även ge ungar som aldrig spelat golf chansen att prova på i samband med tävlingen, berättar Blixt.

Kö till Blixts tävling

124 killar och tjejer deltog.

- De kom från elva värmländska klubbar och från 18 klubbar utanför Värmland. I två av klasserna hade vi kö, berättar Thorén.

Tanken är att Jonas Blixt Invitational även i fortsättningen ska vara en tävling som inte är inriktad enbart på elitjuniorer.

- Vi vill ge alla chansen att få prova på att vara ”proffs” för en dag med vårt upplägg. När Viasat Golf i en sändning gick ut och sa att vårt upplägg var det bästa de sett i en juniortävling exploderade intresset, säger Thorén.

Hammarösonen gick över till Karlstad GK som mycket ung spelare för att få Fredrik Eliasson (vald till årets tränare i Sverige för ett par år sedan) som instruktör. Men i dag har Blixt ingen koppling till Karlstad GK längre.

Han är desto mer involverad i Hammarö GK. Inte minst sedan Blixt skapade sin egen juniortävling, Jonas Blixt Invitational. Tredje upplagan av tävlingen avgörs på Hammarö GK under lördagen.

Hammarö GK jublar

Hammarö GK jublar förstås över att få tillbaka sin store golfson.

- Det här är ännu bättre än toppen på en önskelista. Jonas är en fantastisk ambassadör för Hammarö GK. Han är en förebild för alla våra unga spelare. Jonas tänder drömmar. Han har också bidragit till att nyrekryteringen ökat kraftigt bland de yngre. Vi kallar det Jonas-effekten, säger Hammarö GK:s klubbchef Anders Thorén.

Thorén hyllar klubbens store son för hans sätt att bjuda tillbaka.

- Varje gång Jonas är hemma kommer han hit och tar sig tid med våra ungdomar. Och han har med sig prylar och delar ut.

Hammarö på kartan

I fortsättningen sätter alltså Blixt sin moderklubb på världskartan. Nu kommer det att stå Jonas Blixt, Hammarö GK.

- Det känns helt rätt att gå tillbaka till min moderklubb. Men jag trivdes bra med Karlstad GK. De gör det jättebra där och har många duktiga ledare, säger Blixt.

Han och Hammarö GK hade all anledning att vara nöjda med tredje upplagan av Blixts juniortävling.

- Den kommitté som jobbat med tävlingen har gjort ett hästjobb. Tävlingen har utvecklats för varje år och vi planerar att göra den ännu större. Kanske i form av en tvådagarstävling. Vi vill även ge ungar som aldrig spelat golf chansen att prova på i samband med tävlingen, berättar Blixt.

Kö till Blixts tävling

124 killar och tjejer deltog.

- De kom från elva värmländska klubbar och från 18 klubbar utanför Värmland. I två av klasserna hade vi kö, berättar Thorén.

Tanken är att Jonas Blixt Invitational även i fortsättningen ska vara en tävling som inte är inriktad enbart på elitjuniorer.

- Vi vill ge alla chansen att få prova på att vara ”proffs” för en dag med vårt upplägg. När Viasat Golf i en sändning gick ut och sa att vårt upplägg var det bästa de sett i en juniortävling exploderade intresset, säger Thorén.